Divadelní událost sezony

Neuvěřitelně svěžím dojmem působil dlouho ohlašovaný projekt Základní umělecké školy v Jablonci a čerstvý vítr, který vnesl do muzikálové tvorby jeho Filmový Fanda, by neměl jen tak utichnout.

Z pěveckých i tanečních čísel mladých herců čišela bezprostřednost, kterou si člověk může představit snad jen u prvních představení Vlasů off Broadway. A známe ji dobře i z divadel malých forem, z představení divadel Pražské pětky, anebo z Kabaretu Petra Lébla v Divadle Na zábradlí. Zjevení, které tvůrci lehce surreálného příběhu, postmoderně splétajícího citace z West Side Story, Jesus Christ Superstar i dalších slavných muzikálů a hodně těžícího z filmových gagů i dotáček, divákům 14. a 15. listopadu připravili, si zaslouží obdiv.

Je zbytečné rozepisovat se o genezi díla, diváci si koneckonců potřebné informace mohou najít sami, ale první, co spontánně tleskajícího fanouška Filmového Fandy v zaplněném městském divadle napadlo, je: „Jak to bude dál? Tady se sešla výborná parta. Byla by škoda, kdyby se ti hlavní protagonisté, company a skvěle šlapající kapela za jejich zády rozešli a zůstalo z toho jen pár fotografií a vzpomínka.“

Bude nějaké příště, kde ten, kdo neviděl báječnou scénu okružní jízdy v policejním voze hlavních hrdinů s rázovitými muži zákona, si ji bude moci vychutnat? Kdy znovu zazní parafráze Máří Magdaleny z Jesus Christ Superstar: „Mít ráda Jabloneckého, co na tom je tak zlého…“. A kdy rozesměje nesmrtelná hláška, jež málem zbořila strop u mladých diváků? „Každý má právo na dvě babičky a dva dědečky. Proto je jich dvakrát víc než ostatních lidí!“

A myšlenky jdou ještě dál. Jestliže spojení tvůrců Krátkého a úderného divadla, scenáristy Miroslava Holubce a hudebníka Martina Kadlece, choreografky Jany Čurdové a scénografky Lenky Hanžlové s žákovskými talenty ZUŠ nese takové plody, nezkusí ještě jeden titul? Samozřejmě, čas je neúprosný, do dvou let mohou být dnešní hvězdy jabloneckého muzikálu dávno na studiích v Praze nebo kdekoliv. A kdoví, možná některé čeká budoucnost a la Broadway, ale jestli má líheň talentů ZUŠ takovou základnu, snad by to stálo za pokus. Každý jablonecký fanoušek by si to po zhlédnutí jejich majstrštyku přál. A držet palce bude jistě i přísný arbitr a zároveň laskavý člověk, který mladým zpěvákům hodně pomohl už při soustředění a náročných zkouškách: Eduard Klezla.

Pavel Brycz

Vytvořeno 4.1.2011 10:09:06 | přečteno 1993x | Petr Vitvar
load