Adolf Schindler (1853 - 1921) - Exportérem proti své vůli

Mezi největší jablonecké podniky patřila firma Schindler & Co., která se vedle exportu jabloneckého zboží věnovala též výrobě i rafinaci skla a velkoobchodu s duryňskými voskovými perlemi.

Vznikla roku 1879. Již rok na to majitel Moritz Schindler koupil dům čp. 50 v Podhorské ulici (byl sídlem firmy po celou dobu její existence, později přibyl ještě sousední čp. 48). Podnik rychle expandoval, brzy měl pobočky v Londýně, Paříži či Steinachu. Do firmy proto po dlouhém přemlouvání přišel jako společník majitelův bratr Adolf Schindler, narozený 6. listopadu 1853, vystudovaný inženýr, dříve drážní úředník ve Vídni.

Šokem byla pro dynamickou firmu předčasná smrt Moritze Schindlera v roce 1886. Vlastnický podíl přešel na jeho vdovu, starost o podnik na Adolfa Schindlera a londýnského společníka Davida Löbla. Oba v těžké situaci obstáli výtečně. Firma dále rostla, roku 1901 si dokonce pronajala Hohenzollernskou sklárnu v Antonínodole u Havlíčkova Brodu. Již před první světovou válkou Schindlerové zaměstnávali 500 lidí.

Komerciální rada Adolf Schindler patřil mezi čelné představitele jablonecké židovské obce, od roku 1912 až do své smrti stál v jejím čele. Mezi lety 1912 - 1915 působil též v jabloneckém Okresním zastupitelstvu.

Od roku 1886 byla jeho manželkou Josefina Putzkerová, s níž měl tři děti, dceru a dva syny. Zemřel 4. května 1921 a byl pohřben na jabloneckém židovském hřbitově, který dnes již neexistuje. V jabloneckém muzeu se ale dochovala fotodokumentace všech náhrobků včetně toho, který patřil „exportérovi proti své vůli.

Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie