Česko-brazilské partnerství žije!

Nejexotičtějším z našich partnerských měst je rozhodně brazilská Nova Petrópolis. Je obvyklé, že se přátelí evropská města, zámořské kontakty však bývají vzácné. Přesto je tato vazba Jablonce logická a má historické opodstatnění.

Nova Petrópolis leží v nejjižnějším státě Brazílie, Rio Grande do Sul. Dvacetitisícové město nosí hrdě přezdívku „zahrada pohoří Gauchů“ díky rozmanitostí tvarů, barev a vůní květin a řadí se k nejvýstavnějším městům Brazílie vůbec. Založeno bylo v roce 1858.
Přibližně čtvrtina obyvatel má předky v našem regionu. Jedná se o potomky českých a česko-německých vystěhovalců. Podle Petra Nového z Muzea skla a bižuterie odcházeli lidé od nás ve dvou vlnách. První proběhla na začátku 50. let 19. století, druhá kolem roku 1875. Důvodem byla pokaždé ekonomická krize a s ní spojená nezaměstnanost. Například v roce 1876 odešlo do Brazílie na 120 rodin z Jablonecka.

Není divu, že v srpnu 2007 tak podepsali starosta Nova Petrópolis pan Luiz Irineu Schenkel a jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha smlouvu o partnerství.

Potomci českých Němců znají vyprávění svých předků a upomínky z bývalé vlasti chrání jako oko v hlavě. Dnešní pravnuci vystěhovalců se zájmem pátrají po svém původu, sestavují rodokmeny, studují staré mapy a navštěvují s nedočkavostí rodiště předků. Aby překonali jazykovou bariéru a porozuměli informacím z archivů, učí se nadšeně česky.

Pan Nestor Jose Grings, předseda krajanského spolku Associacao de Descendentes dos Imigrantes da Boemia (Společnost potomků imigrantů z Čech), dokonce pronesl na jabloneckém březnovém zastupitelstvu v roce 2008 řeč v češtině. Krajané se učí jazyk předků hlavně díky českým učitelům, kteří mezi jejich komunitami ve světě působí. Prostřednictvím Domu zahraničních služeb ministerstva školství, mládeže se do Nova Petrópolis dostala i česká učitelka Anežka Santosová Veselá, jež své žáky za pár měsíců nejen rozmluvila, ale seznámila i s českými reáliemi. Právě ona působí dodnes jako hlavní prostředník mezi oběma městy.

Partnerství žije i na dálku

Jakýkoli projekt se vzdálenějšími partnery vyžaduje vysoké cestovní náklady. Proto nemůže být spolupráce s Nova Petrópolis tak intenzivní jako s partnerskými městy v Euroregionu Nisa. Přesto partnerství žije naplno!

Dohoda o spolupráci byla podepsaná v létě roku 2007 v rámci turné folklorního souboru Nisanka. Tanečníci strávili v Brazílii skoro měsíc. V Nova Petrópolis reprezentovali naše město na mezinárodním folklorním festivalu a poté vystupovali i v dalších českých komunitách, v Sao Paolu i Bataypoře (ne náhodou pojmenované po svém zakladateli Baťovi). Na jaře roku 2008 pak na pozvání Nisanky zavítal do Jablonce soubor Grupo de Danças Böhmerland. Možná si někteří z vás vybaví pestré kroje a nadšení brazilských tanečníků, kteří i přes nepřízeň počasí vystoupili několikrát pro veřejnost v rámci jabloneckých velikonočních trhů.

Rok 2010 byl na kontakty rovněž bohatý. Nisanka opět vyrazila na turné do Brazílie. Tentokrát na 38. ročníku folklorního festivalu v Nova Petrópolis změřila síly se soubory z Argentiny, Velikonočních ostrovů, Chile či Paraguaye. Jak potvrzuje Jana Hamplová, vedoucí Nisanky, tamní kulturní život je velmi bohatý: „V Nova Petrópolis funguje osm tanečních souborů pro dospělé a pět souborů dětských, dále několik hudebních skupin, dechový orchestr a tradici zde mají i pěvecké sbory.

Dětský pěvecký sbor Meninas Cantoras da Serra Gaucha, obrázek se otevře v novém okněHosté v září

Dívčí pěvecký sbor Meninas Cantoras da Serra Gaucha jsme na oplátku mohli přivítat u nás doma v září. Kdo ale očekával exoticky vyhlížející čokoládové krásky, byl překvapen. Děvčata nezapřela svůj středoevropský původ a okamžitě svým vzhledem zapadla mezi zdejší krasavice. Meninas Cantoras, které doprovázela malá krajanská delegace, strávili v Čechách necelé dva týdny. Několik dní prezentovali své umění v Praze na krajanských dnech pořádaných ministerstvem zahraničních věcí, zbytek strávili v Jablonci, kam přijeli na pozvání jabloneckého pěveckého sboru Iuventus, gaude! Jablonečtí připravili svým hostům bohatý program. Dívky si mohly prohlédnout pohádkový zámek Sychrov, vyzkoušet lezecké schopnosti na maloskalské Žluté plovárně, svézt se lanovkou na Ještěd, naučit se stará řemesla v areálu Botanicus či zazpívat panu starostovi v rámci oficiálního přijetí na jablonecké radnici.

Zlatým hřebem byl společný koncert v divadle. Sbor Iuventus, gaude! oslavil pětileté jubileum a Meninas Cantoras se staly čestnými hosty. Svým uměním, úsměvy i podmanivými brazilskými rytmy si získaly srdce publika. Ubytovány byly v rodinách jabloneckých zpěváků, což přineslo oběma stranám řadu zajímavých zážitků a vtipných situací způsobených kulturními rozdíly a jazykovou bariérou. Přesto, nebo snad právě proto vznikla celá řada nových přátelství a všichni se těší na další setkávání.

(kh)

Vytvořeno 1.12.2010 9:17:09 | přečteno 2018x | Petr Vitvar
load