Sovy - noční letci

Sovy jsou poměrně početným řádem třídy ptáků - na světě se vyskytuje více než 200 druhů těchto zajímavých, převážně nočních tvorů. V blízkých Jizerských horách hnízdí především sýc rousný - a jedná se dokonce o celorepublikově významnou lokalitu.

Severní a jižní svahy Jizerských hor vzácně zahnizďuje také naše nejmenší sova - kulíšek nejmenší. S tou největší, výrem velkým se můžeme setkat většinou ve skalách - nejblíže asi v okolí Smržovky. Na Jablonecku hnízdí i sýček obecný, puštík obecný a kalous ušatý. Nahlédněme do jejich světa…

Sovy tvoří starou od ostatních ptáků ostře odlišenou skupinu, vyznačující se mnoha zvláštnostmi. Tak například soví oči; na rozdíl od všech ostatních druhů ptáků mají sovy oči posazené vždy dopředu. Jejich sítnice obsahuje velké množství zrakových buněk, které sovám umožňují vidění i při nepatrné intenzitě světla. Soví oko dovede využívat sílu osvětlení o zlomcích luxů, při němž je lidské oko naprosto slepé. Skutečnost, že se jejich oči nepohybují, nahrazují sovy neobyčejnou pohyblivostí hlavy - dokážou ji otočit až o 360°.

Většina sov je aktivní v noci - přes den odpočívají ve větvích stromů nebo v dutinách. Loví převážně v pozdním soumraku nebo brzy ráno před svítáním. Vysoce citlivý sluch jim umožňuje s velkou přesností lokalizovat kořist dříve, než ji uvidí. Zatímco menší sovy loví drobné ptáky, hraboše, myši či hmyz, větší druhy jsou schopny ulovit krtka, sysla nebo křečka, a výr velký s úspěchem zaútočí i na zajíce, bažanta nebo srnče.

Na kořist sovy číhají na vyvýšených místech. Jejich útok je neobyčejně tichý, protože mají obzvláště měkké peří, jež šuměním nevaruje v nočním tichu.

Všechny sovy používají k usmrcení kořisti silné drápy, zobák používají pouze k jejímu transportu a k roztrhání. Chlupy, peří, kosti, drápy či zobáky se v sovím žaludku formují ve válečkovité útvary - vývržky, které sova zobákem vydáví. Rozborem nalezených vývržků se dá přesně určit složení potravy, neboť v nich najdeme dobře zachované kosti i lebky.

Sovy jsou ptáci s nezaměnitelnými hlasy. Zvláště v době toku se páry ozývají dlouhým a vytrvalým voláním. Samci si voláním také označují teritorium a ukazují samicím místa k hnízdění. Je velkým zážitkem, podaří-li se vám třeba při podvečerní procházce lesem soví vábení zaslechnout. A není nutné přitom vyrážet nijak daleko - slyšet je můžeme i v bezprostředním okolí Jablonce - třeba v lesích mezi třetí přehradou a Jindřichovem.

V evropské kultuře jsou sovy spojovány s moudrostí, a to podle řecké bohyně moudrosti Athény, často zobrazované se sovou. Symbol sovy se objevuje i na fasádách a vnitřní výzdobě některých jabloneckých domů. Jde zpravidla o sídla členů jabloneckého spolku Schlaraffia Iserina, který měl sovu sedící na knize ve svém znaku.

Simona Jašová ve spolupráci s JKIC o. p. s.

Vytvořeno 29.10.2010 12:56:52 | přečteno 5064x | Petr Vitvar
load