Podzimní pouť ke Kříži milénia

Bílý Potok, zastávka ČD - kostel Nejsvětější Trojice - Kříž milénia (2 km) - Sedmitrámový most (4 km) - pomníček dřevaře Wenzericha - Zadní Studánka - Bártlova bouda (6 km) - Bílý Potok, ČD (9 km).

Červeně značená cesta začíná u bělopotocké vlakové zastávky. Brzy odtud dojdeme k silničnímu mostu přes Smědou, kde jsou ještě dobře patrné následky nedávné povodně. Nevinná říčka se počátkem letošního srpna proměnila během několika hodin v dravý a vše ničící proud. Po silnici pokračujeme kolem restaurace Poledník ke kostelu Nejsvětější Trojice, který byl postaven v letech 1888 - 1890 frýdlantským stavitelem Josefem Neisserem v pseudorománskému slohu. Před kostelem stojí dobře zachovalý pomník z černé leštěné žuly, věnovaný obětem 1. světové války.

U sousedící školy odbočíme z hlavní silnice doprava, projdeme kolem sochy sv. Jana Nepomuckého a stoupáme do horní části Bílého Potoka.
Nad posledními domy nás překvapí svojí mohutností kamenný kříž, stojící na louce při naší cestě. V roce 2000 ho zde nechal vztyčit jeden z místních občanů. Monument je sestaven ze tří žulových kvádrů a dosahuje výšky sedmi metrů. Na svátek Povýšení svatého Kříže, 14. září 2009, byl posvěcen a nazván Křížem milénia a smíření.

O něco výše projdeme kolem opravených božích muk z konce 18. století a vstoupíme do lesa. Tzv. Jedlová cesta nás poté přivede k Sedmitrámovému mostu na hlavní silnici. Ten má své původní pojmenování ještě z dob, kdy býval dřevěný. Nyní pokračujeme doleva po zelených značkách, které zakrátko silnici zase opustí. Překročíme svodidla a klesneme k jednomu z mnoha jizerskohorských dřevařských pomníčků. Florian Krause z Libverdy, přezdívaný Wenzerich, zde 19. března 1866 zahynul při svážení dřeva.

Zelené značky přejdou ještě jednou přes hlavní silnici a kolem bývalé hájovny Zadní Studánka nás dovedou k Bártlově boudě. Té tady ale každý říká jen Bártlovka. Zachovala si nejen jméno po někdejším majiteli a hostinském, ale i část původního vyřezávaného interiéru.

Od Bártlovky se vrátíme k železniční zastávce v Bílém Potoce po žlutém značení. Na poslední část výletu bude dobré si ponechat 3/4 hodiny.

Doporučujeme 3. vydání mapy Jizerské hory, 1 : 25 000. Nenáročná trasa s možností občerstvení je vhodná pro rodinný výlet.

(os)

Vytvořeno 29.10.2010 12:56:47 | přečteno 3056x | Petr Vitvar
load