Heinrich Hoffmann, strmý vzestup i pád (1875 - 1939)

Muži, kteří měnili město

Heinrich Hoffmann pocházel z katolické německé rodiny dalešického a později maršovického výrobce bižuterie a obchodníka Franze Hoffmanna. Narodil se v Dalešicích 28. července 1875 a v umění obchodu se vzdělal na prestižním pražském Kheilově institutu (1890 - 1891).

Současně již od roku 1888 pracoval v rodinné firmě, od roku 1893 jako agent v Paříži. V roce 1900 vznikla z rodinného podniku firma Heinrich Hoffmann s pobočkou v Paříži a centrálou v Jablonci nad Nisou, již vedl jeho otec. Věnovala se obchodu se skleněnou bižuterií a bižuterními kameny. Ve stejném roce se Hoffmann poprvé oženil (manželka Josefina Hübnerová zemřela roku 1921, měli spolu čtyři děti). Po vypuknutí války se exportér vrátil do Jablonce a dne 4. září 1916 byl mocnářem jmenován císařským radou.

Po skončení války začal Hoffmann energicky podnikat v bižuterních kamenech, jeho firma brzy dávala práci 500 lidí. Vystavěl si reprezentativní exportní dům v dnešní ulici 28. října č. p. 8 - 10 (dnes zde sídlí Policie ČR). Od roku 1926 se začal úspěšně věnovat též umělecké krystalerii, pravděpodobně pod vlivem zetě Henryho G. Schlevogta. Prodejní pobočky firma provozovala ve Pforzheimu i Miláně. Již v roce 1923 se Hoffmann podruhé oženil, a to s tehdy jedenadvacetiletou Marií Klarou Juppeovou z Huti (s ní měl dvě děti). Oddáni byli v kostele sv. Josefa v Krásné, jemuž též darovali dodnes dochované vitraje. Hoffmann rovněž patřil mezi vážené členy jablonecké lóže spolku Schlaraffia Preciosa Iserina.

Ekonomická krize třicátých let však přivedla firmu k úpadku. Příčinou byl jistě i nezájem o bižuterní kameny. Několik let ještě podnik díky bankovním úvěrům krizi překonával, dne 6. července 1939 však Heinrich Hoffmann náhle umírá, patrně spáchal sebevraždu poté, co mu peněžní ústav odmítl další spolupráci. Exportér byl pohřben do rodinné hrobky na jabloneckém hřbitově, ta však již dnes neexistuje. Firma definitivně zmizela ze světa během druhé světové války.

Petr Nový
Muzeum skla a bižuterie

Vytvořeno 29.10.2010 12:56:57 | přečteno 3952x | Petr Vitvar
load