Filmový Fanda

Původní muzikál ZUŠ Jablonec s fantaskním až absurdním příběhem Františka, kterého rodiče coby malého chlapce zapomněli v kině Radnice, má premiéru 14. a 15. listopadu 2010 v Městském divadle.

Tři roky příprav, hledání libreta, psaní písní, konkursy na představitele rolí i náročné zkoušení pěveckých a tanečních čísel konečně nesou ovoce. Žádná těšínská jablíčka, navzdory škarohlídům, kteří nevěřili, že by původní muzikál mohl vzniknout, ale pravá jablonecká jablka, neboť město se stalo velkou inspirací tvůrcům.

Autory muzikálu jsou hlavní protagonisté libereckého Krátkého a úderného divadla Jakub Žáček, Miroslav Holubec a hudebník Martin Kadlec. První dva jmenovaní jsou autory scénáře, režíruje Miroslav Holubec, Martin Kadlec složil hudbu a texty písní. O choreografii se postarala Jana Čurdová, kostýmy a scénu navrhla Lenka Hanžlová. Jablonecký muzikál, jak taky jinak, se odehrává přímo v ulicích našeho města a jeho hrdinové jsou obyčejní kluci a holky.

Tak rozsáhlý projekt se neobejde bez všestranné podpory. Filmový Fanda našel hned od začátku sympatie u vedení města, a tak nic nebránilo tomu, aby se děti ze ZUŠ pustily do práce na prknech, co znamenají svět. Vždyť ZUŠ v sobě díky čtyřoborovému zaměření skrývá vše, co je pro muzikál potřebné - herce, výtvarníky, tanečníky, zpěváky i instrumentalisty.

Na konkurz pro obsazení do rolí přišlo na šest desítek zájemců. Po dvou výběrových kolech inscenační tým vybral zhruba třicet účinkujících, kteří se v následujícím období pustili do zkoušení. Začínalo se na všech frontách - tanec, herectví, zpěv. A že to nebyl žádný med, je jasné!
Dobrý tanečník automaticky není dobrý zpěvák či herec a naopak. Každý piloval a vylepšoval právě to, co mu nešlo. Týdny letěly a muzikál se postupně a velmi zvolna rodil. Prozatím jen ve zkušebnách a odděleně. Teprve první společná zkouška prozradila, jak náročná práce všechny ještě čeká. A obrovský posun muzikál zaznamenal na velkém letním soustředění v Novém Městě pod Smrkem. Celý ansámbl tam dostal poprvé možnost vyzkoušet jednotlivé scény na divadelním jevišti. Díky divadelnímu prostředí muzikál konečně dostal konkrétní tvar.

Obě premiéry muzikálu jsou načasovány k 17. listopadu, Dnu studentů a je to takový malý dárek tvůrců. Ale protože každý je mladý tak, jak se cítí, je vlastně určen všem. Přijďte se podívat, jaký je jablonecký muzikál, ta dlouho očekávaná událost sezony.

(pb)

Další informace

Muzikál Filmový Fanda

Scéna z muzikálu Filmový Fanda, foto: archiv ZUŠ

 

Scéna z muzikálu Filmový Fanda, foto: archiv ZUŠ

 

Plakát k muzikálu Filmový Fanda, foto: archiv ZUŠ

 
 
Vytvořeno 29.10.2010 12:57:21 | přečteno 3316x | Petr Vitvar
load