Záplavy ovlivnily život Jablonce

V sobotu 7. srpna 2010 brzy ráno bleskovou rychlostí zaplavila voda obce a města na Liberecku a Frýdlantsku. Jablonecko ničivá katastrofa nepostihla. Avšak už před šestou ráno byli v plné práci dva členové jablonecké povodňové komise.

Srpnový víkend

„Připravili jsme pracoviště pro práci komise, společně se stálou službou městské policie jsme organizovali hlídky v hlásných profilech na Lužické a Bílé Nise nepřetržitě po celý víkend,“ uvádí vedoucí oddělení krizového řízení jablonecké radnice a tajemník povodňové komise Jiří Vaníček. Po celou dobu byl stále ve spojení se starostou Petrem Tulpou i se starosty okolních obcí, kteří kontrolovali stav na Kamenici, Jedlové, Bílé Nise. Vodní díla na Jablonecku nepřetržitě monitorovali pracovníci Povodí Labe.

„Už v sobotu v poledne jsme na žádost operačního hasičů zajišťovali nasazení jednotky z Pasek a Vodní záchranné služby ČČK do Raspenavy a Višňové-Předánky; jablonecké technické služby s těžkou technikou odstraňovaly sesuvy půdy a pozdě večer zajistily průjezdnost silnice do oblasti Bílého Potoka, Hejnic, Raspenavy, které byly odříznuty od okolního světa,“ říká Jiří Vaníček.

V neděli dopoledne jeli dobrovolní hasiči z Proseče nad Nisou a Jabloneckých Pasek do Raspenavy na pomoc s evakuací obyvatel a čerpáním vody ze zaplavených objektů, starostové z Rychnova u Jablonce a z Janova n. N. hlásili nasazení vlastních jednotek hasičů i s technikou v Hrádku nad Nisou a v Chrastavě. „Jen příslušníci jednotek dobrovolných hasičů zřizovaných Jabloncem, to znamená Prosečtí, Pasečtí a Kokonínští, byli nasazeni s technikou od 7. do 23. srpna a odpracovali při záchranných, likvidačních a odklízecích pracích, evakuaci obyvatel a čerpání vody v Raspenavě, Višňové-Předláncích a Frýdlantu celkem 1 811 hodin,“ konstatuje Vaníček.

Hasiči v akci, foto: archiv IZS, obrázek se otevře v novém okněHlavně chyběly repelenty

„První kolečka, lopaty, rýžová košťata, pracovní rukavice a balenou vodu za zhruba 18 000 Kč jsme vezli v neděli po poledni do Chrastavy, V pondělí jsme jeli se stejným nákladem do Raspenavy, v úterý se vezla pomoc do Bílého Kostela, ve čtvrtek pak do Hrádku nad Nisou. A každý další den se jezdilo s dalším materiálem,“ uvádí vedoucí oddělení krizového řízení.

V pondělí 9. srpna odpoledne začala v Jablonci pracovat dvě sběrná místa na humanitární pomoc od občanů. Jedno bylo v zasedací místnosti v suterénu Spolkového domu, druhé v hasičské zbrojnici v Jabloneckých Pasekách. Byla otevřena denně od 9 do 17 hodin s dvouhodinovou polední pauzou, ve Spolkovém domě až do 19. srpna. Místnosti se plnily především balenou vodou, základními hygienickými potřebami, desinfekčními a úklidovými prostředky. Poptávka byla po rukavicích, lopatách, košťatech, odpadových pytlích, lanech, šňůrách na prádlo. Po týdnu se požadavky zaplavených obcí změnily - nářadí a pracovní rukavice byly potřebné stále, ale poptávány byly i repelenty, kterých město nakoupilo čtyři sta. A hlavně chyběly peníze.

Každé místo mělo jiné požadavky. Třeba v Bílém Kostele byl starosta sám a chyběl mu člověk na zpracování administrativy. V Hrádku postrádali pomocníky na odklízení, jinde na hlídání dětí. Bohužel bylo třeba i posílit bezpečnost. A tak z Jablonce jezdila od 11. do 14. srpna jedna hlídka městské policie na noční službu do Hrádku nad Nisou na základě smlouvy uzavřené se starostou města Martinem Půtou. Ten se tak snažil zabránit rabování. „Zaměstnance úřadu, kteří chtěli pomáhat obyvatelům postižených měst, jsme uvolnili na tři až pět pracovních dní,“ vysvětluje tajemník jabloneckého Městského úřadu Jiří Nesvadba. A tak Jablonec poslal úředníka na pomoc starostovi do Bílého Kostela, další pracovnici do školky a vypravil čtyři skupiny lidí, jež pomáhaly s úklidem.

Město Jablonec rozhodlo 16. srpna uvolnit 350 tisíc Kč na techniku a lidi. Proto v Raspenavě, Bílém Kostelu a v Hejnicích pracovaly od 20. do 29. srpna univerzální nakladače, nákladní automobily a kropicí vozy. Dalších téměř 50 tisíc Kč vynaložilo město na nákup školních pomůcek pro děti z Raspenavy a Bílého Kostela, kam jako dar do knihovny odešlo také šest počítačů, čtyři monitory a laserová tiskárna. Později ještě město přikoupilo LCD monitor do ředitelny bílokostelecké školy.

Více jak měsíc poté

Dnes už se život po záplavách znovu rozbíhá. Stále zde vrčí vysoušeče, lidé obývají hlavně horní patra domů, protože ta spodní jsou ještě mokrá. Na každém kroku jsou vidět stopy srpnových záplav. Jablonci se vyhnuly, ale přesto se snažil co nejvíce zmírnit jejich důsledky u sousedů. „Rád bych poděkoval všem občanům, kteří neváhali a přispěli na humanitární pomoc. Jsem jim všem opravdu velmi vděčný a jsem rád, že mezi lidmi stále existuje tak velká míra solidarity. Nikdy nevíme, kdy podobnou pomoc budeme potřebovat sami,“ řekl starosta Petr Tulpa.

(fr)

Vytvořeno 30.9.2010 8:36:10 | přečteno 2328x | Petr Vitvar
load