Barevný podzim v jizerských bučinách

Oldřichov v Hájích - Oldřichovské sedlo (1,5 km) - Viničná cesta - Stará poutní cesta - Emauzský obrázek - Hejnice (8,5 km) - Hejnice, zastávka ČD (10 km).

Jizerskohorký podzim již brzy oděje severní svahy hor do zlatohnědého hávu. Přichází období velkých změn: tisíce buků vymění tmavozelené úbory pozdního léta za mnohem pestřejší, které ale nakonec setřesou, aby stromy přečkaly bez úhony přívaly sněhu. Před námi je ideální čas pro vycházku do podhůří Jizerek.

Začátek našeho výletu je na železniční zastávce v Oldřichově. Modré značení do Oldřichovského sedla vede po frekventované silnici; té se ale dá vyhnout například tak, že od zastávky půjdeme po modrých značkách doleva (nikoliv přes koleje), a ty nás zakrátko přivedou na naučnou stezku zvanou „Oldřichovské háje a skály . Po její široké cestě sledující zpočátku okraj lesa dojdeme do sedla, odkud nás modré značky již doprovodí až do Hejnic.

V sedle začíná Viničná cesta, která ho spojuje s osm kilometrů vzdáleným Ferdinandovem. V posledních letech je oblíbená zejména mezi cyklisty, protože bez větších výškových rozdílů prochází atraktivní částí severního podhůří hor. My po ní půjdeme asi 30 minut. Tam, kde Viničná cesta obchází obloukem hřeben Srázů, odbočíme z ní doleva. Odtud trasa sleduje Starou poutní cestu, po níž v minulosti putovaly tisíce věřících za hejnickou madonou. Pohodlně klesáme a postupně procházíme kolem řady božích muk. Nejdříve přijdeme k Emauzskému obrázku. Kamenný sloupek s biblickým výjevem malovaným na plechu býval jedním z míst, kde se poutníci nezapomněli pomodlit.

Zanedlouho pak dojdeme k památce jiného druhu. Tou je nápadný Kámen osvobození z roku 1928, který zde byl postaven k 10. výročí vzniku Československé republiky. Chybějící tabulky ještě čekají na obnovení. Cesta poté vede podél Farské louky, kde v létě stávají stany skautských táborů, a pak již brzy vystoupí z lesů. Za mostem přes Štolpich stojí kámen s pamětní deskou, která připomíná malíře Karla Deckera, působícího v minulém století na Frýdlantsku.

Nyní procházíme rozsáhlými pastvinami a můžeme se kochat výhledy na barevné stráně Jizerských hor. Boží muka připomínají na více místech původní účel cesty; většina z nich byla v posledních letech obnovena. Do Hejnic dojdeme přes kamenný most klenoucí se vysoko nad Smědou. Říčka teprve nedávno ukázala, v jak dravý tok se dovede proměnit. A zabránit tomu nedokáže ani sv. Jan Nepomucký, jehož socha stojí na mostě.

Po prohlídce kostela Navštívení Panny Marie se vydáme k nádraží, které je odtud vzdálené asi 10 minut.

Nenáročná trasa je vhodná pro všechny věkové skupiny.

(os)

Vytvořeno 30.9.2010 8:37:00 | přečteno 2857x | Petr Vitvar
load