Za poznáním Dr. Antona Randy

Městská galerie MY připravila společně s Oblastní galerií v Liberci projekt přibližující zapomenutou osobnost jabloneckých kulturních dějin Antona Randu, kterého dnes širší veřejnosti připomíná jen název ulice a gymnázium, jež se k jeho odkazu hlásí. Podobně jako mnoho dalších osobností z doby před druhou světovou válkou, i Randa zmizel z obecného povědomí a informací o něm se dochovalo jen málo.

Anton Randa si během svého života získal velkou vážnost a oblibu jako lékař filantrop. Zmíněný projekt se ale zaměřuje především na Randovu pozoruhodnou sběratelskou činnost. Jeho sbírky obsahovaly soubory starých uměleckých tisků, které odkázal libereckému muzeu, odkud byly převedeny do sbírek Oblastní galerie v Liberci. Jablonecká a liberecká veřejnost bude mít možnost do těchto sbírek po mnoha letech nahlédnout díky výstavě, jejíž jedna část bude zahájena 23. září v Městské galerii MY, druhá pak o týden později v Oblastní galerii v Liberci. V Jablonci budou vystavena grafická díla italských a francouzských mistrů, v libereckém výběru budou zastoupeni autoři holandští, němečtí a angličtí.

Anton Randa nebyl jen sběratelem uměleckých tisků, ale zajímal se také o další sběratelské obory a vlastnil obsáhlou knihovnu, která se stala základem pro budování jablonecké městské knihovny a čítárny. Výstavy proto doplní další sbírkové předměty, které vlastní Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Severočeské muzeum v Liberci, i drobné dokumenty z jabloneckého Státního okresního archivu.

Projekt přibližující osobnost Antona Randy bude pokračovat dalšími kulturně vzdělávacími akcemi, do kterých se zapojí také Gymnázium v ulici Dr. A. Randy, Jablonecké kulturní a informační centrum, ZŠ v Arbesově ulici a další subjekty. Projekt podpořilo město Jablonec nad Nisou.

(h)

Leták - Výstava Dr. Anton Randa, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 1.9.2010 15:47:30 | přečteno 2991x | Petr Vitvar
load