Světová výstava ve Vídni 1873

Střelecké štíty ze sbírek Muzea skla a bižuterie

V roce 1873 oslavil císař František Josef I. 25 let na trůně a zároveň se ve Vídni konala Světová výstava. To byly hlavní události, které na svém pamětním štítu z roku 1874 nechal vyobrazit vítěz střelecké soutěže Franz Prade.

Střelci vždy dávali najevo loajalitu k panovníkovi. Jeho busta, kterou zcela v duchu císařova osobního hesla Viribus Unitis (Spojenými silami) zdobí vavřínovým věncem personifikace rakouských a uherských zemí, vévodí celé scéně. Další věnce kladou k podestě pomníku zástupci národů monarchie v charakteristických krojích. V pozadí jsou vidět věže svatoštěpánského dómu a kopule hlavního výstavního pavilonu ve vídeňském Prátru.

Celkem 43 exportních firem z Jablonce a okolí připravilo pro tuto výstavu velkolepou společnou prezentaci. V čele třináctičlenného výkonného výboru stál exportér a městský zastupitel (později zemský a říšský poslanec) Emil Müller. Organizační stránku zajišťoval Adolf Pfeiffer, bratr prvního starosty města Jablonce Josefa Pfeiffera.

Kolektivní výstava skleněného a krátkého zboží průmyslových obcí Jablonec n. N., Josefův Důl, Kokonín, Smržovka, Polubný, Potočná a Lučany v severních Čechách, jak zněl oficiální název, obsahovala pestrou přehlídku veškerého sortimentu, který se na Jablonecku vyráběl od skleněné suroviny až po hotové výrobky. Byla zde kolekce 105 sklovin módních barev všech odstínů a různých barev, napodobujících drahé kameny všech druhů. Vedle knoflíků, kamenů a perlí byly nejatraktivnějšími exponáty šachový stolek, vyrobený ze skla napodobujícího mramor, lustr z rubínového skla a dva lisované medailony s portrétem císaře z matovaného irisovaného křišťálového skla a rámem z jednolitého kusu černého skla. Přestože si jablonečtí vystavovatelé stěžovali, že jim výstavní komise nepřidělila v rámci hlavní výstavní haly vhodné místo, získala jejich kolektivní prezentace medaili za rozvoj. Ocenění se dočkaly také některé další firmy z Jablonecka, které vystavovaly samostatně.

Výstava byla zahájena 1. května, ale již 9. května zkalil slavnostní atmosféru krach na vídeňské burze, který odstartoval období hospodářské krize. Ta v následujících letech hluboce zasáhla i jablonecký průmysl.

Jana Nová
Muzeum skla a bižuterie

Vytvořeno 1.9.2010 15:47:14 | přečteno 5061x | Petr Vitvar
load