Jednou do roka se Brodu místo Železný říká Skleněný

Sklářství je přes 150 let hlavní obživou obyvatel Železného Brodu. Proslavilo město po světě. A ačkoliv nyní prochází krizí, výroba v Železném Brodě je stále živá. I proto zdejší skláři každoročně pořádají akci Skleněné městečko s exkurzemi do hutě, prodejem výrobků i ukázkami výroby místních firem i umělecké průmyslovky.

Vyfouknout bublinu není jen tak

„Protože výroba skleněných výrobků je přitažlivá pro všechny uměnímilovné lidi i pro zvídavé turisty, vznikla před čtyřmi lety myšlenka na slavnost sklářského řemesla,“ říká jedna z matek Sklářského městečka Alena Kortanová.

První popud vzešel vlastně od školské rady zdejší sklářské průmyslovky. Tehdy se ve škole domluvilo pár rodičů, většinou sklářů, jimž osud řemesla a brodských tradic nebyl lhostejný. První zkušební ročník se odehrál v roce 2007. K jeho pořádání se spojily město, místní sklářská škola a četné zdejší sklářské firmy. Studenti předváděli veřejnosti svůj um ve školní huti, výrobu skleněných figurek u kahanu nebo broušení a malování skla. Návštěvníci si mohli prohlédnout výrobu technického skla v dílnách učňovské školy na náměstí 3. května. „A mohli si práci se sklem u kahanu i zkusit. Foukali ze skleněné trubice to nejjednodušší - skleněnou bublinu,“ směje se Alena Kortanová při vzpomínce, jak obtížným úkolem pro laiky ta nejzákladnější dovednost ze sklářské abecedy může být. Od té doby se akce stala brodskou podzimní tradicí stejně jako například předvánoční výstava skleněných betlémů.

Konference a vzpomínky fenomenálního rytce

Skleněné městečko se letos koná už počtvrté, a to v sobotu 18. 9. 2010. Tentokrát však získá další rozměr, protože je provází 5. ročník mezinárodní konference na téma Historie sklářské a bižuterní výroby v českých zemích. Hovořit se bude o konkurenci na světových trzích, o stavu českého sklářského školství. Připomene výročí obou regionálních uměleckých průmyslovek - 130 let jablonecké bižuterní a 90 let brodské sklářské. Koná se v prostorách sklářské školy a jejími organizátory jsou kromě školy i Česká sklářská společnost, město Železný Brod, Česká archeologická společnost a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Od pátku až do neděle se rozeběhne bohatý program z přednášek sklářských archeologů, historiků, teoretiků či výtvarníků. Nenechte si ujít ani sobotní dopolední ryteckou performanci pedagoga Jiřího Harcuby ve školní huti. Večer se pak uskuteční slavnostní křest knihy Dominik Biemann - Z mého života, vydané nakladatelstvím GplusG, která je jedinečným pramenem k poznání mentality i osudu fenomenálního rytce skla v prvé polovině 19. století, umělce pracujícího i v Praze, Berlíně a Vídni, zastoupeného v prestižních sbírkách skla po celém světě, a přesto s nepříliš šťastným osudem, který potkává velikány.

(fr)

Další informace: www.zeleznybrod.cz

Vytvořeno 1.9.2010 15:47:19 | přečteno 2490x | Petr Vitvar
load