Galerie Vojtěcha Kopice u Kacanov

Turnov, město (ČD) - Valdštejn (3 km) - Jižní sedlo, rozcestí zn. cest - Kopicův statek a skalní galerie (5 km) - zpět Jižní sedlo (6 km) - průchod Skalním městem (Angerova stezka, modré značení) - Sedmihorky (10 km) - zast. ČD Karlovice-Sedmihorky (celkem 11 km).

Na náš výlet se vydáme z Turnova. Přijedeme-li vlakem, můžeme vystoupit ve stanici Turnov město, kde najdeme zelené značky přicházející sem z centra. Přes obec Pelešany nás dovedou k hradu Valdštejn. Dojít se sem dá i po červených značkách kolem zajímavé skalní rozhledny Hlavatice. Hrad je přístupný od 9 do 17.30 hodin, v září denně a v říjnu o víkendech.

Od hradního mostu s barokními sochami českých patronů pokračujeme po zeleném značení (společně s červeným). Zhruba po kilometru odbočíme doprava směrem na Kacanovy. Po krátkém průchodu lesem objevíme vlevo od naší cesty prohlídkový okruh skalní galerií Vojtěcha Kopice. Ten prožil 46 let na blízkém statku a k jeho největším zálibám patřilo sochařství. V údolíčku pod svým hospodářstvím vytvořil pestrou řadu reliéfů vytesaných v pískovcových stěnách. Jejich námětem jsou převážně výjevy z českých dějin. Tak zde najdeme např. Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, sv. Vojtěcha, Jana Husa, ale i T. G. Masaryka. První dílo - svatého Václava - vytvořil Kopic v době německé okupace v létě 1940, poslední pak v roce svého úmrtí 1978. Po průchodu touto unikátní galerií naivního umění přijdeme ke Kopicovu statku. Půvabné stavení z konce 18. století zaujalo několikrát i filmaře.

Od statku se vrátíme zpět na hřebenovou cestu a pokračujeme ještě krátce směrem k hradu Valdštejn. Na rozcestí „U Kavčin“ odbočíme doprava na modře značenou Angerovu stezku, jež nás dovede až do Lázní Sedmihorky. Cestou můžeme několikrát obdivovat věže Skalního města, z nichž k nejznámějším patří mohutný Kapelník. Za příznivého počasí jistě spatříme i horolezce.

Stezka střídavě klesá a stoupá, vede po schodech z ocelových roštů a přímo nad našimi hlavami se často zvedají obrovské skály. Kolem několika pramenů dorazíme do Sedmihorek, kde se můžeme občerstvit a poté vyrazit k blízké železniční zastávce Karlovice-Sedmihorky.

Nenáročný pěší výlet je vhodný pro všechny věkové kategorie. Doporučujeme mapu Český ráj, 1 : 25 000, 4. vydání 2009, nakladatelství ROSY.

(os)

Další informace: www.hrad-valdstejn.cz

Vytvořeno 1.9.2010 15:47:02 | přečteno 3347x | Petr Vitvar
load