09/2010
Jablonecký měsíčník - zářijové číslo internetové verze radničního zpravodaje pro občany města Jablonce nad Nisou.
Tištěná verze ke stažení: Jablonecký měsíčník 9/2010
Škola slaví 130

Střední uměleckoprůmyslová škola slaví 130 let. Kolik už generací výtvarníků, rytců, medailérů, sklářů se obtisklo v různých stylech i módách a sami je vytvářeli! Byla by to kniha knih připomínat byť jen některé. A byla by to především kniha o Jablonci.
Zde staví město

Někdy rostou města před očima, jindy mají obyvatelé pocit, že kdyby se dožili sta, nic se kolem nezmění. Jak je to v Jablonci? Rozhodli jsme se vydat po stopě výstavby a rekonstrukcí a zjistit, nakolik se mění tvář města a nakolik investice do rozvoje slouží občanům.
Za poznáním Dr. Antona Randy

Městská galerie MY připravila společně s Oblastní galerií v Liberci projekt přibližující zapomenutou osobnost jabloneckých kulturních dějin Antona Randu, kterého dnes širší veřejnosti připomíná jen název ulice a gymnázium, jež se k jeho odkazu hlásí. Podobně jako mnoho dalších osobností z doby před druhou světovou válkou, i Randa zmizel z obecného povědomí a informací o něm se dochovalo jen málo.
Jiří Koten - Bez příběhu nejsou dějiny

Jablonecký rodák (ročník 1979) vyrostl v rodině horlivého čtenáře. Není divu, že se stal básníkem a odborníkem na literaturu. Dnes učí na katedře češtiny ústecké univerzity a působí jako teoretik literatury Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Od 2009 je členem poroty pro Státní cenu za literaturu. O Jablonci ví, že zde měl příbuzné Max Brod a Kafka zde přednášel o bezpečnosti práce.
Jednou do roka se Brodu místo Železný říká Skleněný

Sklářství je přes 150 let hlavní obživou obyvatel Železného Brodu. Proslavilo město po světě. A ačkoliv nyní prochází krizí, výroba v Železném Brodě je stále živá. I proto zdejší skláři každoročně pořádají akci Skleněné městečko s exkurzemi do hutě, prodejem výrobků i ukázkami výroby místních firem i umělecké průmyslovky.
Výprava za obojživelníky na Jablonecku

V České republice žije 21 druhů obojživelníků. K těm nejběžnějším a nejznámějším patří ropucha obecná či skokan hnědý, vzácněji je k vidění např. kuňka obecná a jen málokdo měl to štěstí vidět rosničku obecnou či blatnici skvrnitou. Také čolky či mloky spatříme dnes už spíše výjimečně.
Galerie Vojtěcha Kopice u Kacanov

Turnov, město (ČD) - Valdštejn (3 km) - Jižní sedlo, rozcestí zn. cest - Kopicův statek a skalní galerie (5 km) - zpět Jižní sedlo (6 km) - průchod Skalním městem (Angerova stezka, modré značení) - Sedmihorky (10 km) - zast. ČD Karlovice-Sedmihorky (celkem 11 km).