Zvičina - nejvyšší vrch v Podkrkonoší

Miletín - Miletínské Lázně (2 km) - Třebihošť (4,5 km) - Zvičina, Raisova chata (7 km) - Lázně pod Zvičinou (9 km) - Bílá Třemešná, ČD (celkem 11 km).

Do Miletína se lze dostat autobusy nebo dopravou kombinovanou s vlaky. Počítat ovšem musíme nejméně jednou s přestupem. Městečko je známé především jako rodiště Karla Jaromíra Erbena. V jeho rodném domku z roku 1811 se nachází spisovatelův pámátník. Okolní krajina s rybníky a lesy mu poskytla inspirací pro slavnou Kytici. Od druhé poloviny 19. století je vyhledávána i místní specialita, perníčky zvané Miletínské modlitbičky. Cenné informace o městě najdete na www.miletin.cz.

Z náměstí v Miletíně se vydáme po modrém značení, jež nás doprovodí až na Zvičinu. Nejprve přijdeme do Miletínských Lázní, ty však jako lázně od r. 1945 neslouží. Opravená kaple sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1752 a uchovává plastiku tohoto světce.

Další cesta nás povede přes ves Třebihošť, odkud začíná stoupat k chalupám Zadní Zvičiny. Tady se zprava připojí zelené značky a společně s nimi vystoupáme na vrchol Zvičiny. Tento výrazný a z daleka viditelný kopec dosahuje výšky 671 metrů a je již od 19. století vyhledávaným turistickým cílem. Díky poloze na někdejším česko-německém pomezí zde v minulosti docházelo k vyostřeným národnostním sporům. O své se hlásili členové Klubu českých turistů, avšak právo na vrchol si činil i Krkonošský horský spolek z Hostinného. Dohodnout se nedokázali, a tak si raději vzájemně páchali různé škody...

První stavbou na Zvičině byl kostelík sv. Jana Nepomuckého z roku 1706, který zůstal po dvě staletí jedinou zdejší dominantou. Zvičinu poctila svojí návštěvou řada českých literátů - byli mezi nimi např. K. J. Erben, A. Jirásek, J. Vrchlický, v oblibě ji měl K. V. Rais, rodák z blízkých Lázní Bělohrad.

Počátkem 20. století zde byla postavena turistická chata a k ní přibyla v letech 1925 - 1926 unikátní otočná rozhledna s velkým dalekohledem. Od roku 1927 nese chata Raisovo jméno, na jehož počest byla nazvána rok po spisovatelově úmrtí. Rozhledna byla dlouho nepřístupná, ale nedávno proběhla její rekonstrukce a turisté se z ní mohou - zcela nově - znovu rozhlížet. Škoda jen, že celkový estetický dojem kazí dva telekomunikační stožáry.

Ze Zvičiny sestoupíme po červených značkách k železniční zastávce v Bílé Třemešné. Odtud se vrátíme vlakem do Rychnova u Jablonce n. N.

Doporučujeme mapu KČT č. 23, Podkrkonoší, měřítko 1 : 50 000.

(os)

Vytvořeno 25.6.2010 12:20:54 | přečteno 2951x | Petr Vitvar
load