Vzpomínka na Expedici Peru 1970

Náleží ke klukovským snům změřit síly s majestátem přírody, snít o horských velikánech a exotických zemích. Po verneovkách a mayovkách přicházejí na řadu příběhy o skutečných nevymyšlených hrdinech a patnáct českých horolezců, kteří se vydali pokořit Huascarán v Andách, patřilo a bude stále patřit k těm nesmrtelným vzorům, na něž se nezapomíná.

V neděli 30. května 2010 proběhlo v Bedřichově slavnostní otevření nového Památníku Expedice Peru na počest horolezců, kteří zahynuli pod lavinou kamení a ledu po strašlivém zemětřesení v Peru 31. května 1970, jež si vyžádalo 75 000 obětí.

Do Bedřichova přišlo na slavnostní shromáždění přes sto lidí, hlavně rodiny horolezců, kamarádi a přátelé. Za všechny milovníky hor promluvil předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. Po plných čtyřiceti letech od smutné události je tak v Bedřichově důstojné místo, kde každý může vzpomenout na tragický příběh našich horolezců. Památník je tvořen šesti žulovými balvany z Jizerských hor, kde účastníci tehdejší expedice trénovali.

Má podobu kamenného muže, který odnepaměti v horách ukazoval poutníkům cestu. Na jeho vzniku pracoval tým lidí pod vedením Jiřího Koláčka z Bedřichova, měří na výšku přes čtyři metry a najdete jej na kraji lesa u výjezdu ze stadionu v Bedřichově. Památník vzniknul z finančních darů místních lidí, lyžařů, rodin a přátel horolezců. Mnoho lidí i některé firmy pracovali na vzniku památníku zdarma, potřebné náklady dosáhly 135 tisíc korun, na konci května 2010 lidé darovali celkem 92 tisíc korun.

Až vyrazíte po Jizerské magistrále, zastavte se zde a vzpomeňte na ty, kteří se jako vynikající sportovci zúčastnili prvních ročníků závodů Jizerské padesátky, závodu, jehož se dnes na jejich počest zúčastní tisíce lidí. A mnohé z nás přivedly k lásce k přírodě a pohybu třeba právě snímky Viléma Heckela, účastníka výpravy a mistra fotografie.

Na panychidě po 40 letech jsme mohli spatřit fotografie horolezců, jejichž cesta skončila pod Huascaránem. Věčně mladí, tak jako na snímcích, v našich srdcích zůstanou. Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matra, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr, Václav Urban.
Kamenný mužík nám bude ukazovat cestu. K výšinám!

(pb)

Další informace

Vytvořeno 25.6.2010 12:20:11 | přečteno 2553x | Petr Vitvar
load