Léto je tady...

Úvodník

Léto v Jablonci je pro mnoho lidí spojené s představou chladu a deště. Přece jen jsme v horách a opravdu tu prší tak nějak častěji. Ale já bych neměnil. Pokud se totiž naopak počasí vydaří, můžeme se slunit u přehrady nebo alespoň po ránu vyběhnout téměř v županu a dopřát si zdravotní plaveckou půlhodinku. Jiní nadšení plavci vyrážejí k vodě o polední pauze místo oběda a další skočí k přehradě rovnou z práce. A je jedno, jestli na pivo nebo za sportem - účinky jsou stejně očistné a blahodárné.

Zatímco v létě se přehrada stává středobodem Jablonce, ve městě jako by se život zastavil nebo přinejmenším zpomalil. Na klidu není nic špatného, ale obzvlášť mladší ročníky se přiklánějí k názoru, že v Jablonci nebývá v létě ani tak klid, jako spíš mrtvo. Je pravda, že kulturní zařízení mají prázdninový režim, ale v posledních letech se snaží dění ve městě zpestřit nejrůznějšími akcemi pod širým nebem. Za zmínku určitě stojí Jablonecké kulturní léto, které pořádá Eurocentrum. Stejně jako v loňském roce i letos nabízí hudební lahůdky všech žánrů a také divadelní představení. Pokud to počasí dovolí, program bude probíhat na letní scéně vždy ve čtvrtek a je pro diváky zdarma. Při zmínce o prázdninové kultuře nemůžu opomenout letní kino. Jablonec nad Nisou je jedním z mála měst, kde se stále pod širým nebem promítá. Klasické letní kino je už téměř raritou, protože mnoho z nich svůj boj o přežití prohrálo. Srovnáno se zemí bylo například letní kino v sousedním Liberci. Tomu našemu nejvíc pomůže, když bude mít dostatek diváků. Tak proč nestrávit pár příjemných večerů pod hvězdami s hvězdami stříbrného plátna?

Léto většinou uteče rychle. Přitom by toho člověk tolik rád stihnul. Jedním z míst, kde mají o prázdninách opravdu napilno, jsou paradoxně také školy. Žáky a učitele vystřídají stavební dělníci. Z letošních investic do oprav škol mohu jmenovat vybudování samostatného vchodu pro třídy Montessori v ZŠ 5. května, dokončení kompletní přestavby MŠ Hřbitovní, výměnu oken v MŠ Tichá nebo rekonstrukci sociálních zařízení v mateřské škole Havlíčkova. Velké změny čekají budovu bývalé střední průmyslové školy strojní na Horním náměstí. Přestěhuje se tam část základní umělecké školy - obory, které sídlily v nevyhovujících prostorách v Mlýnské ulici. To vše musí být hotové, než se děti vrátí do svých tříd.

O prázdninách se toho dá stihnout vlastně docela hodně. Inspirací vám může být i toto číslo Jabloneckého měsíčníku.

Petr Vobořil
místostarosta

Vytvořeno 25.6.2010 12:19:11 | přečteno 2196x | Petr Vitvar
load