Jablonecký měsíčník - letní číslo internetové verze radničního zpravodaje pro občany města Jablonce nad Nisou.
Tištěná verze ke stažení: Jablonecký měsíčník 7-8/2010,
Letní příloha JM 7-8/2010
Tento rok je pro pásy kolejí v Jablonci nad Nisou výjimečný a po desetiletích ožívá v našem městě i železniční infrastruktura. 3. 6. 2010 byla otevřena nová železniční zastávka Jablonec centrum a 24. 6. 2010 přišel den otevření prostor nově zrekonstruovaného jabloneckého nádraží. Od začátku července se po jabloneckých kolejích dostaneme dokonce do polské Szklarske Poreby.
Možná ve shonu všedních dní není čas navštívit sousedy ve vedlejším vchodu, bloku, anebo příbuzné v Kokoníně, ale na sousedy v Horní Lužici bychom si v letním období konečně chvilku najít mohli. Není totiž mnoho magických míst za našimi hranicemi, kde se nám rozbuší české srdce, některým z nás živené příměsí německé krve po předcích, a kudy kráčely slavné slovanské i germánské dějiny.
Dnes už si bez ní Jablonec ani neumíme představit, ale před sto lety, tedy v době svého vzniku, budila mnoho rozporuplných emocí. Nyní slouží nejen svému původnímu účelu, kterým je zadržování povodní, ale k všeobecné spokojenosti plní i funkci rekreační. Podívejme se na ni trochu jinýma očima než obvykle - očima pozorovatele přírody.
Rychlostní kanoistika je sport pro nadšené milovníky vody, pro lidi s notnou dávkou odvahy a sebezapření. Tréninky v dešti, zimě, větru, na vlnách, případně ve vedrech. Jízda na dle laiků extrémně vratkých lodích, kdy nechtěná koupel není výjimkou ani u zkušených závodníků.
V Heidelbergu se letos koná už 15. ročník „International Summer Science School Heidelberg“. Jedná se o čtyřtýdenní stáž pro nadané maturanty, kterou poskytují špičkové vědecké instituce. Město Heidelberg nabízí 3 místa svému partnerskému městu Bautzen. Protože je Budyšín zároveň naše partnerské město, přenechává nám již tradičně jedno místo. Stáž pak město nabízí střídavě Gymnáziu U Balvanu a Gymnáziu Dr. Randy.
Náleží ke klukovským snům změřit síly s majestátem přírody, snít o horských velikánech a exotických zemích. Po verneovkách a mayovkách přicházejí na řadu příběhy o skutečných nevymyšlených hrdinech a patnáct českých horolezců, kteří se vydali pokořit Huascarán v Andách, patřilo a bude stále patřit k těm nesmrtelným vzorům, na něž se nezapomíná.
Prvním významným obchodníkem se sklem byl Johann Franz Schwan. Narodil se v Jablonci 25. 3. 1740. Vyučil se brusičem skla a získal i znalosti obchodování. Později v žádosti o zřízení brusírny o sobě píše: „Jsem z jedné třetiny sedlák a brusič skla.“
Žil byl v domku u Nisy ctěný pán Karl Skollaude. Živil se bělením prádla. A protože k živnosti potřeboval hodně čisté vody, vykopal si u domku roku 1862 studnu. Byla sotva 6 loktů hluboká, ale z toho 4 lokte ve skále. Žádná radost. Voda měla pachuť. Nejprve si myslel, že je to buď novou pumpou nebo po střelném prachu při hloubení studny. Jenomže pachuť neustávala.