Zahraj to znovu, Verdi

Fanoušci filmu a opery se setkávají v jednom přátelském prostoru. Kino Radnice díky digitalizaci a využití satelitu uvádí přímé přenosy ze slavné Metropolitní opery. Plný sál dokazuje, že spojení klasiky s filmovou řečí, kdy vidíme slavné pěvce v detailu, je atraktivní. Úspěšné kusy lze i reprizovat. Další den vezmete děti na 3D, nasadíte si speciální brýle a připadáte si jako „Alenka v říši divů”.

Žijeme v éře masově šířené zábavy a i film poznamenala řada změn. Malá kina zanikají a vznikají obrovské multiplexy, poskytující v jeden den širokou nabídku filmových titulů, dokonalý obraz i zvuk, občerstvení od pop cornu po café au lait. Na trhu se objevuje záplava levných DVD, cesta od premiéry k možnosti zakoupit si DVD se zkracuje, televize se předhánějí v uvádění atraktivních filmů záhy po promítání v kinech. Zběsilý životní styl nenahrává potřebě po práci vyrazit mezi lidi, ale spíš si vychutnat klid domova.

Došlo i ke značnému rozšíření soukromého pořizování kopií filmů.

Tyto důvody znamenaly zvlášť v roce 2005 pro jablonecká kina prudký pokles tržeb i návštěvnosti, a to o 34 %. Možná jste se i vy cítili ve velkém sále kina Radnice občas i na skvělém filmu poněkud ztraceni.

Od roku 2006 se však návštěvníci do kin vracejí a tržby jabloneckých kin opět stouply nad hranici 5 milionů. Pro dramaturgii kina a propagaci filmových novinek to však znamená neustále přicházet s novými nápady, lákat diváky na speciální akce, přehlídky, pořádat premiéry s tvůrci. Držet krok s dobou ale především znamená nabízet divákům stejnou kvalitu jako nový multiplex postavený za humny. A to se v Jablonci nad Nisou viditelně daří. Roku 2009 nastoupilo kino Radnice díky finanční podpoře města éru digitalizace a dnes nabízí nejen přenosy opery, ale i atraktivní trojrozměrný formát filmů, který vás vtáhne mezi Alenku, Avatara či tanečníky ve snímku Street Dance, jako byste byli jedním z nich.

S kinem do Cannes?

Už za pana Vejnara patřila naše kina mezi nejlepších 10 v republice. A nyní díky novým technologiím, podpoře města i zapálení mladé vedoucí střediska Kin Jablonec, absolventky teorie a dějin filmu Nadi Hetešové, míří ještě výš. Pan Otto Vejnar určitě s radostí sleduje ve filmovém nebi, že jablonecká kina uspěla v náročném přijímacím řízení a byla letos přijata do sítě evropských kin Europa Cinemas.

Co vlastně obnáší členství? EU podporuje kina, která promítají evropské filmy a rozvíjejí vkus diváků. Nabízí jim finanční podporu. Samotné členství ovšem k čerpání peněz nestačí. Podmínkou je čtvrtinové zastoupení evropských filmů v programu, do čehož se ovšem nezapočítá národní kinematografie. Kina musí splnit i množství úkolů. Například vychovávat mladého diváka k porozumění i náročnějším dílům.

Kino Radnice se díky nové digitální technologii smí ucházet o podporu promítání evropských filmů i v digitálním formátu. Na první finanční příspěvek se ale mohou Radnice a kino Junior těšit až v roce 2011. Stejně jako řada slavných filmových tvůrců se tedy naděje jabloneckých kin upínají k filmovému festivalu v Cannes. Tam podle vyjádření Nadi Hetešové zhodnotí výsledky ročního trvání projektu Europa Cinemas v našem městě. V případě kladného hodnocení dostanou kina určitou sumu peněz. Vedle hospodaření samotných kin, jež patří pod Eurocentrum a vykazují díky nápadité dramaturgii a digitalizaci vyšší návštěvnost, i příspěvkům města, pro které je kultura prioritou, tak získá filmové umění v Jablonci i evropskou dotaci na pořádání besed s tvůrci, přednášek či festivalů. Kdo ví, třeba jednou přivítáme osobně i Miloše Formana, tak jako se to povedlo pražskému Aeru při premiéře skvělého dokumentu o jeho životní cestě „Co tě nezabije…”

Jaký je jablonecký divák?

Jablonecká kina chtějí, aby si každý přišel na své. Velký sál Radnice přivítá stovky fascinovaných dětí s rodiči, jimž se v tmavých sklech speciálních brýlí odráží fantastický let pterodaktyla osedlaného hrdiny z Doby ledové 3, stejně jako pobavené dámy, které se smějí životním trablům svých vrstevnic z Žen v pokušení. Teenagery chytí magnet výpravných podívaných, jako je Avatar. A ti, kteří se nedostali na koncert, i když jejich písně hrají od sedmnácti na večírcích, hltají 3D koncert U2.

Zavítáte-li na přenos z Metropolitní opery a zajímáte se, kdo na čtyřhodinová představení se dvěma přestávkami chodí, budete překvapeni. Bývá nabito a vy zjistíte, kolik věkově různých fanoušků si opera v Jablonci a okolí našla. Je jasné, že sem zavítají i mladí operní zpěváci z divadla F. X. Šaldy. Táhne je sem touha vidět špičky ve svém oboru. Ale potkáte tu i seniory, milovníky opery, kteří ocenili, že opera jde za nimi, když oni už těžko mohou za ní. Do Metropolitní se už nepodívají nikdy, ale problém je i zajet si do Liberce, Ústí, do Prahy. Samozřejmě ocení hostování operního souboru v Městském divadle, ale i když je jeho dramaturgie nesmírně kvalitní a zaslouží nejvyšší uznání, jen ve fantastických představách by tu mohla vystoupit jako Armida Renéé Fleming.

Je jasné, že hity jako Harry Potter, Vratné lahve nebo Líbáš jako bůh plní kasy a trhají návštěvnické rekordy, ale jsou i filmy, které posouvají vývoj kinematografie dál. Ve stylu, v odvaze rozkrývání ožehavých témat, v nepodbízivosti zpracování. Takové filmy pro fajnšmekry nejen získávají ceny odborníků na festivalech, ale mají i své věrné příznivce. V Jablonci vždy v minulosti byl filmový klub, pamětník Václav Vostřák, který na našich stránkách informuje pravidelně o historii, sám vzpomíná, jak chodil na „všechny Bergmanny” .

V kině Junior tuto tradici obnovili a filmový klub promítá každý čtvrtek. Osmdesát jeho členů vesměs z řad mladých dokazuje, že stále platí to, co řekl moderní klasik Fellini: „Film, který mi vše polopaticky nevysvětlí, ale nechá něco nedopovězeného a vyvolá otázky, se mi jedině líbí.”

Tak co říkáte, není čas vyrazit do kina? Ať se hraje Woody Allen nebo Verdi?!

(pb)

Další informace

Vytvořeno 1.6.2010 8:47:36 | přečteno 1998x | Petr Vitvar
load