Po městě i z města pohodlně autobusem

Stále lepší a nové služby pro cestující, zvyšování pohodlí nebo také zvýhodněné jízdné - tím vším se snaží autobusová doprava přilákat zákazníky, aby obstála v konkurenci aut. V Jablonci nad Nisou každým rokem přibývá bezbariérových autobusů, na jaře vyrážejí na silnice speciálně upravené vozy pro cyklisty a v plánu je také například k přírodě šetrnější pohon na zemní plyn.

Bezbariérové autobusy cestování lidem značně ulehčí. Ocení je nejen zdravotně postižení, ale i starší lidé nebo maminky s kočárky. Kolik takových vozů po Jablonci jezdí? (Na otázku odpovídá Luboš Wejnar, dopravní ředitel Dopravního podniku města Liberce.)

Pro představu upřesním, že celkový počet autobusů je 35. Z nich většina je bezbariérová - máme celkem 25 vozů, jež jsou plně nebo částečně nízkopodlažní (případně jsou vybavené sklopnou plošinou u prostředních dveří). Vůbec první autobusy tohoto typu byly do Jablonce zakoupené v roce 1999 a od té doby se vozový park prakticky doplňuje pouze bezbariérovými autobusy. Díky tomu můžeme garantovat stále větší počet bezbariérových spojů. V jízdních řádech jsou vždy vyznačeny.

Nákup nových pohodlných vozů určitě závisí hlavně na penězích. Přispívá také město Jablonec nad Nisou? (Na otázku odpovídá místostarosta Petr Vobořil, místopředseda představenstva ČSAD Jablonec.)

Samozřejmě město dotuje nejen provoz městské hromadné dopravy, ale také se snaží z rozpočtu vyčlenit peníze na investice. Například v roce 2009 přispělo 10 miliony korun. Tyto peníze byly spolu se státní dotací od ministerstva financí a s vlastními zdroji dopravce použity na nákup 4 bezbariérových autobusů.

Od května opět jezdí oblíbené cyklobusy. Kam všude se s nimi dá z Jablonce vyrazit? (Na otázku odpovídá Luboš Wejnar.)

Zjednodušeně řečeno do Jizerských hor, Českého ráje nebo do okolí Ještědu. Cyklobusy vás zavezou do Bedřichova, Turnova a na Výpřež do Liberce. Trasy zůstávají stejné jako loni. V červenci a srpnu přibude spoj do Hamru na Jezeře a spoj do Bedřichova, který pojede ve všední dny. Kompletní jízdní řády jsou k dispozici na www.csadjbc.cz. V klasických linkových autobusech je přeprava kol problém, takže není divu, že je po cyklobusech velká poptávka. Cestování s nimi je pohodlné a snadné. Stačí vzít ráno kolo a vyrazit.

Společnost ČSAD Jablonec je v této oblasti v České republice vlastně průkopníkem. V roce 1998 vypravila vůbec první autobus speciálně uzpůsobený pro převážení kol. Vozil cyklisty do Jizerských hor.

Když je řeč o výletech do přírody, zeptám se také na alternativní pohon autobusů. V současné době se jezdí hlavně na naftu. Chystáte nějaké k přírodě šetrnější řešení?
Ještě letos je v plánu vybudování plnící stanice na CNG přímo tady v Jablonci. Díky této investici budou naftové autobusy postupně nahrazeny vozidly na zemní plyn. Jablonec nad Nisou se tak připojí k dalším městům, kde je provozována veřejná doprava s menším dopadem na ovzduší.

(red)

Vytvořeno 1.6.2010 8:47:48 | přečteno 2183x | Petr Vitvar
load