Na kole kolem Vysokého nad Jizerou

Vysoké nad Jizerou - rozhledna U Borovice - Škodějov - Roprachtice - Kozina, smírčí kříže - Vysoké n. J. (cca 15 km). Varianta pro náročnější (kolem 55 km) může začít např. na nádraží v Kořenově, kam se z Vysokého vrátíme přes Paseky n. J. a po cestě Planýrka.

V blízkém okolí Vysokého nad Jizerou se nachází řada zajímavých míst. Snadno se dají objet na kole, přičemž délku cyklovýletu můžeme přizpůsobit svým nárokům. Pokud vyložíme kola z auta ve Vysokém n. J., pak bude mít navržený okruh pouhých 15 kilometrů, čímž je vhodný i pro rodiny s dětmi.

K atrakcím poslední doby se řadí nová, 18 metrů vysoká rozhledna U Borovice. Najdeme ji na plochém hřbetu při silnici z Vysokého do Semil. Vlastním úsilím ji sobě a lidem pro radost postavil František Hubař z blízkých Roprachtic. Otevřena byla na podzim roku 2009 a jméno dostala podle nedaleké borovice. Rozhled je z ní nečekaný - od Krkonoš až po Milešovku.

Od rozhledny vyrazíme do Škodějova. Za osadou Zimrov se nachází autobusová zastávka Na Špekulaci (4 km), kde vlevo pod silnicí stojí kamenný pomník s reliéfem Dr. Karla Farského. Muž, po němž je pojmenován jablonecký kostel i náměstí, se narodil 25. 7. 1880 právě ve Škodějově. Dr. Farský se v roce 1920 stal zakladatelem Církve československé husitské a o pět let později i jejím prvním patriarchou. V čele církve stál až do své smrti v roce 1927.

Za zhlédnutí stojí ve Škodějově i stará dřevěná zvonička. Odbočíme k ní z křižovatky Zimrov, kam se po prohlídce vrátíme na hlavní silnici. U samoty Mýto pak narazíme na cyklotrasu směřující do Jilemnice. Okolo několika lidových plastik dojedeme brzy ke kostelu Nejsvětější Trojice v Roprachticích. Pod kostelem se nachází hřbitov a stará, právě velice citlivě opravovaná fara. Poté se vydáme zpátky k Vysokému. Bude výhodné, když se na hlavní silnici vrátíme až na severním okraji obce. Při cestě stojí typické horské chalupy.

Dříve, než se vrátíme do Vysokého, můžeme ještě zastavit u dvou smírčích křížů. První se nalézá v louce na okraji lesa vpravo od silnice, druhý vlevo, blízko zdevastovaného stavení Kozina. Na závěr přijde vhod odpočinek ve vysockém městském parku, třeba pod sochou Karla Havlíčka Borovského.

Doporučujeme mapu KČT č. 22, Krkonoše, 1 : 50 000.

(os)

Vytvořeno 1.6.2010 8:48:20 | přečteno 2864x | Petr Vitvar
load