Hurá, zvonění!

Úvodník

Červen je měsíc dětské radosti. Nejen díky Mezinárodnímu dni dětí. Ale hlavně se všichni školou povinní dočkají závěrečného zvonění. Jak záviděli maturantům, kteří si své odzvonili v apartních oblečcích už v máji.

Sláva, konec školy! Teď už i pro ty, kteří mají ještě daleko ke zkouškám z dospělosti. Na dva měsíce mohou zapomenout. Jako by škola či školka ani neexistovala. To, co si ve snech přáli, se stalo. Někdo jim ji ukradl, vzal na ni velký zmizík. A jim může být ukradená. Na plné dva měsíce v kalendáři. Dopřejme jim to.

Však jsou ve věku, kdy mohou zapomínat, protože vědí, že na ně škola čeká. To my dospělí se snažíme, aby se přes prázdniny všechny školní budovy připravily na nové kolo. Pracujeme, aby v září naše budoucnost mohla opět zasednout do lavic. Věřte nebo ne, ale například zateplení škol jako v případě ZŠ Pasířská, nebo přestavba ZŠ v Pasekách na školku bývají časově i finančně náročné operace, které „nespí” ani o prázdninách. Vždyť rekonstrukce školky Hřbitovní, která už v září otevře, bude stát 21 milionů. Zateplení školy na Žižkově Vrchu již přišlo na 54 milionů.

My jako obec přátelská rodině však známe své priority. Víme, že vzdělání je nejlepší dárek, který můžeme dětem dát. A za tím si stojíme. Dnešní nedobrá ekonomická situace a vysoký nárůst nezaměstnaných jasně dokládá, že na trhu práce mají největší šanci právě vzdělaní. A proto nevyhazujeme peníze oknem. Investujeme do budoucnosti. Do našich dětí.

I během prázdnin si určitě řada z nich najde čas na brusle, prolézačky a na kolo. K dispozici mají volnočasový areál v F. L. Čelakovského, na který město Jablonec může být právem hrdé. O mšenském areálu nemluvě. Ale město přispívá i na příměstské tábory, ať už děti v nich vyrážejí do pohádky nebo na prérii, a ulehčuje rodičům. I děti ze sociálně vyloučených rodin najdou u nás podporu a rovnou příležitost k trávení volného času s kamarády na dopravním nebo jiném hřišti, a to za částku, za níž by jejich rodiny nepořídily ani zajištění stravy.

A víte, že v půlce prázdnin se začne dětem stýskat? V půlce srpna už se probírají víc školními než prázdninovými zážitky. Ještě trochu vzdorují, ale když potkají spolužáky, kteří povyrostli, chlapci ocení, že dívky zkrásněly, a slečny, že opálení klukům fakt dost sluší, uvědomí si všichni, že tu školu, boudu, základku i ty paní učitelky vlastně milují.

Otakar Kypta
místostarosta

Vytvořeno 1.6.2010 8:47:23 | přečteno 1934x | Petr Vitvar
load