Kašna na Dolním náměstí

Kdo se po delší době vrátil do Jablonce a zašel na Dolní náměstí, ten byl asi překvapen. Již tudy neprojíždějí desítky městských autobusů, černý asfalt nahradila světlá dlažba. Přibyly i dva zcela nové prvky - stará studna a kašna. Několik parkovacích míst na východní straně náměstí je odděleno od pěší zóny lavičkami a nedávno vysazenými hlohy.

Na ploše náměstí je excentricky umístěna kašna tvořená hranolem ze tří bloků liberecké žuly. Kašna vystupuje ze svažité plochy náměstí, přičemž její horní plocha je vodo­rovná. V její vrchní části je zhotoven vodní kanálek o proměnlivé hloubce, jímž protéká voda ke spodní hraně. Zde přepadá přes okraj kašny do kamenného odtoku. Všechny strany žulového hra­nolu jsou opracovány, horní strana je leštěná a kontrastuje tak se žlábkovanými boky. V nočních hodinách může být kašna osvětlována dvěma řa­dami zemních svítidel.

Na řešení kašny bylo vy­psáno výběrové řízení. Odborná ko­mise vybrala návrh studentky jablonecké uměleckoprůmyslové školy Šárky Kunclové. Při výběru nejlepšího návrhu bylo přihlédnuto mimo jiné k tomu, že žula je pro náš region nejpřirozenějším materiálem. Kašna, která svým pojetím připomíná pramenící potok, se stala nejen jakýmsi mobiliářem, ale sochařsky a architektonicky ztvárnila novou podobu náměstí.

„Kašna vychází z prostoty, čistoty, jednoduchosti, ale zároveň je nadčasová, moderní a nakonec i elegantní, stylová, je linkou v prostoru. Provokuje a fasci­nuje zároveň. Je symbolem současné doby. Nechává nás klidnými, ovšem dokáže docílit i vzrušení. Působí samostatně vůči okolí, a tak se neztrácí. Vyniká a poutá na sebe pozornost.“ I těmito slovy dokázala autorka zaujmout odbornou porotu vedenou ak. sochařem Jiřím Dostálem.

Vytvořeno 6.9.2006 16:55:47 | přečteno 3802x | Petr Vitvar