Léto na přehradě

V povědomí mnoha Jablonečanů je léto spojeno s představou koupání a slunění. Někdo odjede na nějaký čas za jižním sluncem, mnozí z nás však rádi odpočívají u jablonecké přehrady. Co se pro letní sezonu na přehradě připravuje?

O čistotu a pořádek v okolí přehrady budou pečovat jednak Technické služby Jablonec s.r.o., které budou zajišťovat denní úklid pláží a rekreačních ploch, jednak pracovníci dozorové služby MěÚ. Těm bude během prázdnin svěřena péče o úklid západního břehu přehrady od hráze přes mšenské pláže až k Rybářské baště. Pracovníci dozorové služby budou vyba­veni koly a budou viditelně označeni.

Dozorovou a zdra­votní službu budou v areálu přehrady zabezpečovat během prázdninových víkendů a svátků členové Vodní záchranné služby ČČK. Sloužit k tomu bude stanice první pomoci na Tajvanu v loděnici Technických sportů Pojizeří. Návštěvníkům bude k dispozici i krizové telefonní číslo 607 962 515.

Tak jako v minulých letech byly na hladinu umístěny dvě plovoucí plošiny o rozměrech 3×5 metrů. K dispozici jsou též tři beachvolejbalová hřiště, jedno u sauny Bižuterie a další dvě na zahradě bazénu.

Důležité je jistě i občerstvení. Bude opět organizováno jednotlivými prodejci v mobilních i stabilních stáncích a stejně tak může být využíváno stálých center občerstvení ve Slunečních lázních, Plaveckém bazénu, Tenis-squash centru, restaurace V Břízkách či Rybářské bašty. Na mšenské straně budou umístěny dva kiosky.

Kdo k přehradě přijede autem, bude mít možnost od 7,30 do 17,30 hodin odstavit své vozidlo na hlídaných parkovištích. Obsluhovat je budou do 31. 8. brigádníci TSJ s.r.o. Par­kovné bylo stanoveno na 30 Kč za vozidlo a den. Na řadě míst jsou k dispozici WC a další se mají ještě stavět. V sezoně budou toalety přístupné mezi 9. a 20. hodinou (v závislosti na počasí).

Největším problémem posledních let jsou snad na všech našich vodních plochách sinice. Jejich výskyt je pravidelně monitorován nejen pracovníky Povodí Labe (od r. 2002), ale i Krajskou hygienickou stanicí. Správce vodní plochy měří a vyhodnocuje cca 40 až 50 hodnot. KHS sleduje kvalitu vody zejména na plážích zařazených do sez­namu Evropské Unie (u Bižuterie a u prutu). Výsledky měření jsou zveřejňovány na stránkách OHS www.khslbc.cz.

Již několik let jsou prová­děna opatření směřující zejména k likvidaci příčin přemnožení sinic. Po odkanalizování východního břehu přehrady, které zajistilo město, přistou­pilo v loňském roce Povodí Labe k odstraňování usazených ná­nosů ze dna druhé nádrže. Podařilo se vytěžit a odvézt cca 5 tisíc ku­bíků bahna. O průběžný úklid přehradního dna se postarají též jablonečtí potápěči.

Denně se také měří teplota vody u hráze. Její aktuální hodnotu naleznete na úvodní stránce webu města.

Všem návštěvníkům naší přehrady přejeme krásné letní dny a příjemný pobyt.

- os -

Vytvořeno 4.7.2006 9:08:22 | přečteno 2907x | Petr Vitvar