Barokní labyrint zrcadel

Exponát měsíce z Muzea skla a bižuterie

Křídla labyrintu jsou pohyblivá a návštěvník se zde proto může prohlédnout, stejně jako barokní filozof, skutečně ze všech stran, a to nejen těch lichotivých. V jeho středu je umístěno zrcadlo benátského typu z druhé poloviny 18. století.

Výroba zrcadel je v Čechách dolo­žena od počátku 17. století. Ve druhé polovině 18. století se centrem výroby zrcadlového skla staly sklárny v jižních a západních Čechách vlastněné rodinou Abelů. Konečná rafinace však probíhala na Českolipsku. Již v roce 1756 vystavěl zrcadlářskou manufakturu Josef hrabě Kinský ve Sloupu a brzy ji následovaly další v Lindavě, Velenicích a Pihelu. S pomocí německých a italských sklářů se Kinského produkce brzy vyrovnala tehdy proslulým norimberským zrcadlům a od poloviny šedesátých let se s úspěchem prodávala v Německu, Slezsku, Dánsku, Rusku, Polsku, Holandsku, Portugalsku a Turecku.

Do Jizerských hor si znalost výroby zrcadlového skla přinesli jak Johann Josef Kittel (roku 1756 vystavěl huť na Nové Louce), tak nájemce antonínovské sklárny Johann Leopold Riedel.

- pn -

Vytvořeno 5.5.2006 9:10:41 | přečteno 2806x | Petr Vitvar