Vrabčáci v Mexiku

Obrovské ovace sklidili na svém, v pořadí už čtvrtém koncertním turné po Mexiku, malí zpěváci z Dětského pěveckého sboru Vrabčáci při ZŠ Mozartova pod vedením Mgr. Pavla Žura.

Do severní Ameriky zamířili na pozvání tamního pěveckého souboru Niňos Cantores del Estado de Mexico. Během dvoutýdenní cesty postupně vystoupili nejen v hlavním městě Mexico City, ale i na třech dalších místech.

„S komorním sborem jsme absolvovali celkem deset koncertů, z toho šest jich proběhlo v hlavním městě. Šlo o velmi prestižní vystoupení. Nicméně nejlepší pocity jsme prožili na první zastávce našeho turné, ve městě Ixtlahuaca, známém především jako centrum původní aztécké kultury. Udržuje se tam řada původních zvyklostí a děti tam měly možnost seznámit se v reálu s naprosto odlišnou kulturou,“ připomněl sbormistr jeden z důležitých aspektů této cesty. K nim patří šíření české hudby v zahraničí, ale i poznávání odlišných kultur. Děti tam měly jedinečnou příležitost prohlédnout si historické památky v podobě aztéckých pyramid nebo se projít po druhém největším náměstí na světě.

O tom, že je práce malých Jablonečanů a jejich sbormistra v zahraničí vysoce hodnocena, svědčí mimo jiné i ocenění „Za spolupráci mezi národy“, udělené členům souboru rektorem Centrální univerzity Indoamericano - Arturo Núñez Cortésem.

Kromě oboustranného poznávání má partnerství mezi jabloneckým a mexickým pěveckým sborem i další podstatný význam. Právě na základě výměnných zájezdů byla nedávno navázána spolupráce mezi pořádající mexickou univerzitou a studenty Vyšší obchodní školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademií Jablonec, specializující se mimo jiné i na výuku španělštiny.

Repertoár Vrabčáků je velice rozsáhlý a zahrnuje soudobou dětskou tvorbu, lidové písně, tradicionály, ale i skladby klasiků populární i vážné hudby (G. Gershwin, A. L. Weber, L. Bernstein, B. Smetana, A. Dvořák, F. Schubert , B. Martinů aj.).

Jablonecké děti vystoupily v Mexiku poprvé v roce 1998, kdy navázaly přátelství se zmíněným souborem. Turné po Mexiku si Vrabčáci zopakovali dva roky poté, v roce 2000, kdy zazpívali při slavnostním odhalení sochy T. G. Masaryka. Akci tehdy iniciovalo Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo zahraničí ČR.

„DPS Vrabčáci je jedním z mála těles, která v této zemi zahájila kulturní spolupráci mezinárodního charakteru. Jsem přesvědčen, že touto formou prezentujeme nejen českou kulturu, ale i naše město Jablonec nad Nisou,“ zdůraznil sbormistr.

Dětský pěvecký sbor Vrabčáci oslavil letos třinácté výročí své existence. Za tuto dobu jím prošlo na dvě stě dětí z Jablonce i okolí. V současné době patří ke špičkám dětského pěveckého zpěvu nejen u nás, ale i v zahraničí, o čemž svědčí řada prestižních ocenění. Kromě čelných umístění na pěveckých soutěžích se může pochlubit i spoluprací s osobnostmi populární i vážně hudby. Mimo jiné doprovázel při vystoupení několikanásobnou zlatou slavici Lucii Bílou, Daniela Hůlku, ale i pěvce Petera Dvorského.

V rámci novoročního koncertu Evy Urbanové, který se koná 2. ledna v Městském divadle v Jablonci, doprovodí pěvecký výběr hlavního sboru i tuto světoznámou pěvkyni. Společně si zazpívají směs českých lidových koled a slavnou Beethovenovu Ódu na radost.

(sve)

Vytvořeno 4.1.2006 14:58:05 | přečteno 3224x | Petr Vitvar
load