Nemocnice na kraji města

XI. díl - Ortopedické oddělení

Dnes navštívíme oddělení, které patří v naší nemocnici mezi nejmladší. Ortopedie byla otevřena v roce 1995 ve zrekonstruovaných prostorách původního chirurgického oddělení a je zároveň školícím centrem firmy Aesculap pro náhrady kolenního kloubu a bezcementové náhrady kyčelního kloubu.

Ortopedické oddělení poskytuje komplexní péči u onemocnění pohybového ústrojí. Na oddělení se nachází ambulantní i lůžková část. Na ortopedické ambulanci se ordinuje každý den. Ročně projde péčí v ambulanci až 2 500 pacientů. Samozřejmostí je při hospitalizaci možnost objednání nadstandardního pokoje, ale příjemné prostředí poskytuje pacientům i šest moderních třílůžkových pokojů. Součástí oddělení je též jednotka intenzivní péče se čtyřmi lůžky a speciální operační sál.

Orthopilot, obrázek se otevře v novém okněOrthopilot pomáhá při operacích

Lékaři jablonecké nemocnice používají pomocníka při operacích náhrad kolenního kloubu, tzv. orthopilota. Je to počítač, který si pomocí čidel umístěných na končetině načte údaje a zobrazuje ideální polohu pro zavedení implantátu. Čím přesněji je v končetině vše uloženo, tím delší mají náhrady životnost a kloub také lepší funkci. V současnosti mají ortopedi k dispozici software, s jehož pomocí lze provádet právě náhrady kolenního kloubu. Do budoucna lze rozšířit programy o navigaci artroskopické operace skřížených vazů či náhrad kyčelního kloubu.

Symfonie na sálu

Je ráno 7:30, na ortopedický sál přiváží sanitář 75letého pacienta k operaci náhrady kyčelního kloubu. Výkon bude prováděn v epidurální anestezii, pacient bude po celou dobu při vědomí (pozn. použití druhu ane­stezie je individuální, někteří pacienti se operují pod celkovou anestezií). O půl hodiny později konstatuje anesteziolog, že se může začít. Po mírných komplikacích s krvácením cévy se vrchní operatér dostává až ke kyčelnímu kloubu, který je během chvilky z těla vyjmut. Velikost jamky se upraví, vloží se do ní kostní cement a instrumentářka může rozbalit sterilní umělý kloub. Po zatvrdnutí kostního cementu přichází na řadu tzv. dřík, který se stane spojnicí mezi stehenní kostí a kyčelní jamkou. Mezi tím odkontroluje sestra s lékařem skupinu krve, kterou pacient bude muset dostat. Operace se po hodině a půl chýlí ke konci, ještě pečlivě zašít ránu a pacient může být přeložen na jednotku intenzivní péče. Na této operaci se podíleli čtyři lékaři z ortopedie, anestezilog se sestrou, dvě instrumentářky a sanitář, celkem tedy devět lidí. Každý z nich má na sále svoji nepostradatelnou roli a z jejich vzájemné spolupráce by se mohl leckterý pracovní tým z jiného oboru poučit.

Petra Krajinová
tisková mluvčí nemocnice

Vytvořeno 4.1.2006 16:35:05 | přečteno 3456x | Petr Vitvar
load