Úvodník starosty

Slovo starosty města

Vážení čtenáři!

Dne 28. října si připomene celá Česká republika, nástupce po rozdělení federace v roce 1993, vznik samostatného Česko­slovenska. Osmdesát sedm let od významné události v našich dějinách je pro některé z nás zajisté dlouhá doba, v průběhu které náš národ prožil radost i utrpení. Mám osobní pocit, že z nás však postupem času vyprchává zájem a vnímání důležitosti toho, co nám rok 1918 přinesl.

Je to snad tím, že máme jiné starosti a minulost nás nezajímá? Je potřebné se těmto tématům více věnovat ve škole? A co média? Mohou pomoci vzbudit silnější vztah k naší minulosti? Jak nová role České republiky v Evropské unii ovlivňuje uvědomování si naší národní identity v souvislosti s „odstraňováním“ hranic mezi státy? Jak hodnotí naše postoje k 28. říjnu generace, která zažila první republiku?

Přesné odpovědi neznám, ale vím, že v každém z nás je kus hrdosti jako obyvatele naší vlasti. Ta se projeví například ve chvíli, kdy náš zástupce dosáhne výrazného úspěchu. Kdo by si nepamatoval skandování „Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop“ ve chvíli, kdy jsme vyhráli hokejové zlato na OH v Naganu?

Zvolil jsem možná jednoduchý příklad a nechci jej srovnávat s celospolečenskými změnami v roce 1918, ale přiznejme si, že v takové chvíli jsme pyšní na to, že zvítězil český lev a že můžeme svobodně projevit naši radost.

Jsem přesvědčen, že i ta radost k oslavě Dne vzniku samostatného česko­slovenského státu patří.

RNDr. Jiří Čeřovský, starosta města

Vytvořeno 30.9.2005 12:20:27 | přečteno 2024x | Petr Vitvar
load