Školní vyučování je v plném proudu

Prázdniny utekly dětem i jejich vyučujícím jako voda a všichni již mají odkroucen měsíc z nového školního roku. Dodatečně všem přeji, ať se vydaří. Letní prázdniny však vůbec neznamenaly odpočinek, ale naopak spoustu práce a starostí pro všechny, kteří mají na starost péči o školské objekty. Využili jsme času, kdy jsme nerušili děti, a tak se v té době ve školách pilně malovalo a opravovalo.

Letošní rozpočet ve výši zhruba 20 mil. Kč počítal s opravami všech stupňů škol. Kromě běžné údržby, jako je malování a opravy instalací, jsme naplánovali i některé větší akce, které se podařilo v letních měsících zcela dokončit nebo je zahájit. Asi nejnáročnější, a to i s ohledem na šibeniční termíny, byla kompletní rekonstrukce školní jídelny v Pivovarské ulici. Vše se podařilo zvládnout a děti si mohly 1. září pochutnávat ve zbrusu nové jídelně. Zhruba třímilionovým nákladem jsme předělali celý vnitřek, tedy podlahy, příčky, kanalizaci, vytápění, vzduchotechniku, okna, obklady atd.

Děkuji všem, kteří se na akci podíleli a zvlášť paním kuchařkám, které v závěru vydatně pomohly. Tato škola oslavila sto let své existence, a tak jsme se rozhodli věnovat jí i novou fasádu na jídelně. Práce budou dokončeny do konce října. Zvláštní poděkování patří krajskému zastupitelstvu, které naše snažení podpořilo částkou 700 tisíc Kč.

Kulaté jubileum oslavila i škola v ulici 5. května a Sokolí. Ta dostala ke stým narozeninám opravené šatny a také žlutý nátěr fasády. ZŠ Rychnovská sice neslaví, zato její fasáda již byla ostudná, a proto jsme o prázdninách zahájili její rekonstrukci. Letos počítáme s vnějším pláštěm z ulice a příští rok i ve dvorním traktu. Myslím, že se pak tato nádherná budova opět stane chloubou Kokonína.

Ve škole v Arbesově ulici si děti poprvé zacvičily na nové palubovce tělocvičny. Na škole v Liberecké ulici zase dokončujeme velkou opravu ploché střechy a tak bych mohl pokračovat. Stranou nezůstaly ani budovy mateřských škol, kde na předškoláky také čekala řada novinek.

V létě jsme s kolegy zároveň dokončovali zásadní mate­riál, týkající se plánování péče o školské objekty v příštích letech. Pod názvem Dlouhodobý plán oprav školských objektů jsem materiál předložil 8. září zastupitelstvu města a to jej schválilo.

V tuto chvíli máme zpracován a finančně vyčíslen přehled potřeb stavebních zásahů na všech zhruba 100 školských budovách. Bohužel styl, kterým se stavěly panelové školy a stáří cihlových budov, vyžaduje i v budoucnu opravdu zásadní zásahy. Celkový náklad na postupné rekonstrukce, zateplení, izolace, střechy, fasády atd. je odhadnut zhruba na 550 mil. korun. Náš plán počítá s tím, že bychom během deseti let všechny školy postupně opravili. Zároveň ušetříme miliony korun při úsporách nákladů za čím dál dražší energie. Zastupitelstvo plánuje zařadit na tyto opravy do každého ročního rozpočtu zhruba 55 mil. Kč.

Čeká nás ještě mnoho práce, ale myslím, že si všichni, kteří mají školství na starost uvědomují, že alespoň co se budov týče, blýská se na lepší časy.

Ing. Radovan Louda
místostarosta

Vytvořeno 30.9.2005 12:20:41 | přečteno 1793x | Ing. Radovan Louda
load