Nejcennější památka

Objekt kostela svaté Anny je nejstarší dochovanou jabloneckou památkou, která pochází z let 1685 - 1687. V posledních desetiletích stavba bohužel zchátrala do podoby, se kterou se nebylo možné smířit. Dílčí opravy v 90. letech nemohly stačit na zásadní změnu stavu.

Myšlenka na rekonstrukci v režii města Jablonec vznikla před dvěma lety, při příležitosti konání Dne památek v září 2003. Od té doby proběhla řada úspěšných jednání s tehdejším vlastníkem římskokatolickou církví a výsledkem byl převod objektu na město. Zpracována byla potřebná projektová dokumentace a současně byly hledány možnosti, jak zajistit potřebné finanční prostředky ve výši 25 mil. Kč. Prvním krokem byla vyhlášená veřejná sbírka. Znovu děkuji všem, kteří přispěli určitou finanční částkou.

Pro úplné uskutečnění záměru se ukázal být rozhodující úspěch ve Společném regionálním operačním programu (SROP) financovaném z prostředků Evropské unie. Tam jsme přihlásili projekt rekonstrukce ucelené části historického centra Jablonce - kromě kostela se jedná o ulice Soukennou, Dvorskou a Dolní náměstí. Celkový stavební náklad představuje 65 mil. Kč, z toho podíl města jen 8 mil. Kč.

Rekonstrukce kostela již byla zahájena, termín dokončení je květen 2006. Potom budou instalovány i nové varhany. Slavnostní otevření proběhne symbolicky v Den památek, konaný v rámci Dnů evropského kulturního dědictví v září 2006.

Nejstarší jablonecká památka bude v budoucnu sloužit hlavně jako koncertní a výstavní síň, která doplní kulturní nabídku v Jablonci nad Nisou.

Mgr. Petr Karásek
místostarosta

Vytvořeno 26.8.2005 12:24:34 | přečteno 2427x | Petr Vitvar
load