Pojeďte do Jelení Hory

S polským okresem Jelení Hora (Powiat Jeleniogórski) uzavřelo naše město dohodu o partnerství teprve v závěru minulého roku. Přesto byly již navázány dobré kontakty. K posledním společným akcím patří například účast Jablonce na veletrhu cestovního ruchu Tourtec 2005. Výlet do Krakonošova království se však může stát hodnotným zpestřením letních dnů pro každého z nás.

Jelenohorský okres se rozkládá na severních svazích a na úpatí Krkonoš a patří k nejkrásnějším regionům Polska. Čistá krajina s velkým množstvím historických a kulturních památek nadchne každého milovníka přírody a zajímavostí. Správním centrem okresu je, jak již název napovídá, Jelení Hora (Jelenia Góra), město s necelými 90 tisíci obyvatel. Rozkládá se v srdci podhorské kotliny. Počátky zdejšího osídlení jsou dle legendy spojeny s rokem 1108, kdy mělo být založeno polským králem Boleslavem Křivoústým.

Půvabnou vizitkou starobylého města je rozlehlé náměstí, v jehož středu stojí klasicistní radnice z 18. století. Obvod náměstí je lemován množstvím malebných domů s podloubími, postavených v barokním a rokokovém stavebním stylu. Pocházejí z přelomu 17. a 18. století a v posledních letech byly renovovány jejich fasády. K největším pozoruhodnostem města patří sakrální stavby, z nichž bychom měli určitě navštívit kostel sv. Erasma a sv. Pankráce a kostel Povýšení svatého kříže. Přístupné jsou v době konání bohoslužeb. V Jelení Hoře se nachází Krkonošské muzeum (http://www.muzeumkarkonoskie.pbox.pl/) s bohatými sbírkami skla a uměleckých předmětů.

V roce 1976 bylo k Jelení Hoře připojeno nejstarší lázeňské městečko Slezska - Cieplice. Lázně mají mnohasetletou tra­dici a jsou dodnes velmi oblíbeným místem. V minulosti zde pobývala řada významných hostů, z nichž můžeme jmenovat například J. W. Goe­theho nebo pruského krále Friedricha Viléma III. K pozoruhodnostem Cieplic patří schaffgotschský zámek, v němž dnes sídlí pobočka wrocłavské polytechniky, nalezneme zde též zajímavé přírodovědné muzeum (http://www.muzeum-cieplice.com/) s exponáty ptactva a motýlů.

K vidění toho zde je opravdu hodně, ale pokud byste se chtěli zastavit již cestou, pak můžeme rozhodně doporučit zastávku ve Sklářské Porebě (Szklarska Poręba). Městečko je výborným výchozím místem k výletům jak do polských Krkonoš, tak do Jizerských hor. Nedaleko odtud se nad městem vypíná do výšky 1 058 m vrchol zvaný Vysoký kámen (Wysoki kamień), odkud se otevře jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Krkonoše a Jizerské hory. V samotné Sklářské Porebě doporučujeme návštěvu domu významných spisovatelů Carla a Gerharta Hauptmanna, v němž se dnes nachází pobočka Krkonošského muzea. Najdeme zde také dům a stálou výstavu významného polsko-českého výtvarníka Wlastimila Hofmana, který zde žil a tvořil. K pozoruhodnostem ze světa umění patří také výstava Zbigniewa Frączkiewicza, nacházející se v plenéru v ul. Słoneczna a nazvaná „Kruh 2000 - Železní lidé“.

Až vás omrzí chodit po městě a jeho okolí, pak můžete navštívit některou z řady cukráren nebo některou z příjemných restaurací. Autobusové nádraží se nachází nedaleko centra. Bohužel zatím není možné využít lákavou dopravu vlakem. Tedy alespoň ne z Harrachova. Věřme, že železniční trať bude snad přeci jednou znovu zprovozněna. Od Jelení Hory do Sklářské Poreby vlaky dosud jezdí.

Další zajímavosti

Dřevěný kostelík Wang v Horním Karpači (Karpacz Górny), zřícenina hradu Chojnik u Sobieszówa, vila Wiesenstein - muzeum Gerharta Hauptmanna, nositele Nobelovy ceny za literaturu, v obci Jagniatków.

Návrh dopravy

Nejlepší bude využít vlastní dopravu, protože autobusové spojení z Jablonce sice existuje, ale zatím je určeno především pro zájemce o nákupy v Jelení Hoře. Autobus z Jablonce odjíždí v 7 hodin ráno (st, pá a so), vrací se ale již ve 13 hodin z Jelení Hory. Tím pádem nezbývá pro turisty mnoho času.

-os-

Vytvořeno 28.6.2005 13:51:11 | přečteno 5296x | Petr Vitvar