10 let městského zpravodaje

V tomto měsíci oslaví Jablonecký měsíčník malé jubileum: bude mu deset let. V červenci totiž uplyne deset roků od chvíle, kdy vyšlo první číslo bulletinu „Kam v Jablonci nad Nisou“. Myšlenka na vydávání periodika, jež by informovalo občany o dění ve městě, se zrodila na služební cestě do partnerského města Zwickau. Tam totiž vydávali v té době informační občasník s podobnou náplní a záměrem.

Jak již to tak bývá, počátky byly skromné. Měsíčník čtvercového formátu o velikosti strany 17 cm obsahoval i s obálkou 12 stran. Přinášel sdělení zejména z oblasti kultury a sportu, ale také základní informace o dění ve městě a na radnici. Zpravodaj se nejprve prodával za 2 koruny 40 haléřů, brzy se však počet jeho stran zdvojnásobil a cena stoupla na 5 Kč. Tento předchůdce dnešního měsíčníku vycházel do května 1997. Jeho vydavatelem bylo od začátku město a tisk tehdy zajišťovala tanvaldská firma Sato, poté Repropack Jablonec n. N.

O měsíc později, v červnu 1997, vyšlo první číslo Jabloneckého měsíčníku. Zatímco až do té doby zajišťovaly (vedle běžné agendy) všechno pracovnice kanceláře starosty, byla nadále příprava měsíčníku svěřena redaktorce paní Ivaně Menčíkové. Změnila se nejen celková podoba (formát se zvětšil na A4), ale počátečních šest stran se brzy rozrostlo na stran šestnáct. Avšak za jednu z nejdůležitějších změn, zejména z pohledu čtenářů, lze jistě považovat to, že od června 1997 dostávají všichni Jablonečané měsíčník do svých poštovních schránek zdarma. V lednu 2001 převzala funkci redaktorky Petra Krajinová a zastávala ji do konce letošního března. Od října roku 2000 až do současnosti zajišťuje tisk a výrobu jablonecká firma Tisk & reklama.

Je jistě potěšující, že většina našich občanů má o měsíčník opravdový zájem. Za důkaz toho považujeme například to, že každé zaváhání v distribuci se okamžitě projeví v podobě reklamačních telefonátů.

Na závěr tohoto malého ohlédnutí chceme jménem redakce našim čtenářům slíbit, že se budeme snažit o to, aby Jablonecký měsíčník i napříště přinášel co nejvíce aktuálních i retrospektivních informací. Popřejme mu tedy úspěšné vykročení do další desítky!

-os-

Proměny Jabloneckého měsíčníku

Červenec 1995

 

Září 1995

 

Červenec 1996

 

Červenec 1997

 

Červenec 2000

 

Červen 2002

 

Červenec 2004

 
 
Vytvořeno 28.6.2005 13:49:28 | přečteno 2566x | Petr Vitvar