Starosta k výročí

Slovo starosty města

Vážení Jablonečané!

V letošním roce si celý svět připomíná významné výročí novodobých dějin lidstva. Tím je šedesáté výročí ukončení druhé světové války. Rok 1945 se stal důležitým mezníkem pro mnoho národů a států celého světa. Desítkami milionů obětí a morálními a materiálními škodami byla zaplacena krutá daň za svobodu a mír.

Z pohledu jednoho lidského života je šedesát let dlouhá doba, to ale neznamená, že bychom měli bezprostředním vnímáním současnosti zapomenout na naši minulost. Je pochopitelné, že na události druhé světové války budou po tolika letech nahlížet jinak jejich přímí účastníci a jinak současná generace. Pro nás, kteří jsme nezažili utrpení a strach z války na vlastní kůži, to však nemůže znamenat podcenění a přehlížení jejího silného odkazu. Jednou z povinností každého z nás vůči generacím našich rodičů i našich dětí je nezapomínat na minulost a přenášet o ní nezpochybnitelná fakta do současnosti.

Nežijeme na izolovaném ostrově, kde se nás netýkají věci kolem nás. Dokonce ani ve světě, kde se podobné historické události již nikdy nemohou opakovat. I my jsme zodpovědní za to, aby se nešířily myšlenky o možnosti návratu totalitních režimů, zaměřených proti lidským a demokratickým hodnotám. Myslím si, že je proto potřebné projevit úctu a pokoru těm, kteří i s nasazením vlastního života pomohli k porážce fašistického Německa a jeho spojenců. Ztráta paměti, „historické paměti“, se určitě nevyplácí!

RNDr. Jiří Čeřovský, starosta města

Vytvořeno 29.4.2005 9:02:03 | přečteno 2390x | Petr Vitvar
load