Poradna spotřebitele

Malá škola kvality textilu - IX. část

Ostatní vodorozpustné a barevné skvrny

Bláto

skvrny nejprve nechat vyschnout a vykartáčovat. Poté zvlhčit, potřít saponátem, který odstraní nečistotu, případně tuk.

Inkoust

skvrnu ihned vysát savým papírem. Čištění raději svěřit čistírně. Doma možno posypat chloridem sodným a po chvíli působení čistit saponátem na savé podložce, kterou často vyměňujeme. Dobělit 3% peroxidem.

Jodová tinktura

odmaštěnou skvrnu potírat roztokem lihu a čpavku. Dobělit peroxidem.

Rzi

necháme působit kyselinu citronovou - podle druhu tkaniny až 10% . V případě neúspěchu svěřit čistírně.

Rtěnka

svěříme čistírně. Při domácím čištění nejprve odstraníme tukovou složku a pak pomocí saponátů barvivo, které jde často odstranit velmi těžko. Podle druhu tkaniny dobělíme 3% peroxidem.

Tuš

svěříme čistírně. Tuš obsahuje saze, které lze odstranit pouze vypěněním a nelze je vybělit. Pronikne-li barvivo do vlákna, skvrna se stává neodstranitelnou.

Žvýkačka

Oděv vložíme na chvíli do mrazničky a zmrzlou žvýkačku opatrně mechanicky odstraníme. Zbylou část možno odstranit běžným rozpouštědlem.

Pozor !!! Při odstraňování skvrn neprofesionálním způsobem se nikdy nepoužívá horká tekutina nebo horká lázeň! Jednoduše odstranitelná skvrna po takovém zásahu probarví vlákno a stane se skvrnou neodstranitelnou! Důležitým předpokladem odstranění skvrn je určení jejich původu. Pak teprve můžeme zvolit správný postup čištění.

Výtah z materiálu Dr. Malčika, ředitele Textilního zkušebního ústavu, s. p. Brno.

Vytvořeno 29.4.2005 9:38:07 | přečteno 3166x | Ing. Milena Havlová
load