Nemocnice na kraji města

Interní oddělení, X. díl

Modrá budova nemocnice s pavilony interních oborů byla otevřena před pěti lety. Oddělení má 79 lůžek včetně devíti na moderní jednotce intenzivní péče (JIP). K oddělení patří také deset odborných ambulancí a poraden. Nechybí zde například ambulance endokrinologie, hematologie, kardio­logie a echokardiografické laboratoře, hepatologie (choroby jater a infekčních chorob, dále nefrologie (selhání ledvin) a neurologie. Primářem oddělení je MUDr. Ivo Jörg.

Obezitologická poradna

Nová ambulance interního oddělení zahájila provoz na začátku letošního roku. O obezitě jsme se již zmínili v reportáži z chirurgického oddělení v minulém vydání měsíčníku v souvislosti s bandážemi a bypassy žaludku. Tomuto zákroku se dá v řadě případů předejít. Důležitá je prevence a zde je hlavní úkol poradny. S výživou vám zde poradí dietní sestra, ve spolupráci s rehabitačním oddělením budou v nejbližší době zahájena pravidelná cvičení (2× týdně) pro pacienty, kterým nadváha přináší další zdravotní problémy (např. vysoký krevní tlak, poruchy dýchání, revmatické choroby, infarkty, cukrovka). Obezita s sebou přináší i nepříjemné psychické problémy, proto je nepostradatelnou sou­částí poradny spolupráce s psychologem. Do obezitologické poradny je nutné míti doporučení a objednat se na tel.: 483 345 214. Ordinační hodiny jsou každé úterý od 13,00 do 15,00 hodin.

Nemocnice - Denzitometr, obrázek se otevře v novém okněOsteocentrum

Osteologické pracoviště je v jablonecké nemocnici v provozu již deset let a od roku 2003 funguje jako odborné pracoviště pro celý Liberecký kraj. Osteoporóza je nemoc charakterizovaná úbytkem (pro­řídnutím) kostní hmoty, jehož důsledkem je zvýšená náchylnost kostí ke zlomeninám. V ČR trpí touto nemocí 428 000 žen a 195 000 mužů nad padesát let. Výjimkou nejsou dnes ani pacienti v nižším věku. Finanční náklady na léčbu následků této civilizační choroby jsou velmi vysoké (v ČR až 7 mld. Kč). Nejen z těchto důvodů je tedy třeba onemocnění předcházet. Důležitý je mimo jiné příjem vápníku, který je základním stavebním prvkem kostí, výživa s dostatkem bílkovin a vitamínu D. Důležitý je dostatek pohybu a přestat kouřit. Do osteologické poradny je nutné mít doporučení a objednat se na tel.: 483 345 218.

Reportáž: Petra Krajinová, tisková mluvčí nemocnice

Vytvořeno 29.4.2005 8:57:55 | přečteno 3387x | Petr Vitvar
load