Hasiči z Proseče mají novou Tatru

Prosečská hasičská zbrojnice stojí u hlavní silnice, ale podle charakteristické věže na sušení hadic ji nepoznáte. Když ji tady počátkem padesátých let budovali, nezbyly na věž peníze, a dnes už ji není možné postavit, protože v blízkosti probíhá vedení vysokého napětí. Jedna věc nás ale může zaujmout na první pohled: je to zbrusu nová červená Tatra CAS 24. Prosečská hasičská výjezdová jednotka ji převzala od města do užívání teprve letos. Při té příležitosti jsem se zeptal dvou dobrovolných členů prosečské jednotky na pár zajímavostí. Pan Černý a Drahokoupil se o ně se čtenáři našeho měsíčníku rádi podělili.

Na území Jablonce nad Nisou dnes působí tři Sbory dobrovolných hasičů: v Kokoníně, v Jabloneckých Pasekách a v Proseči. O nejstarší minulosti prosečského sdružení je možné se leccos dovědět z kroniky, která byla vydána při příležitosti šedesátiletého jubilea jeho vzniku v roce 1931. Úctyhodné tradice si tady náležitě považují, a proto se příští rok chystají oslavit již 135. výročí založení spolku.

Sbor dobrovolných hasičů je zájmovou skupinou lidí, jejichž společným koníčkem je protipožární prevence a hašení případných požárů. K hlavní činnosti patří také výchova mládeže. Mají tady dvě družstva dětí, žáci a dorostenci se pravidelně zúčastňují okresního kola soutěže zvané Plamen.

Jestliže hasiči zrovna nesoutěží, a když právě někde nehoří, zabývají se členové SDH údržbou svěřené techniky a hasičárny. Z vlastních zdrojů také budují cvičiště, které je díky světlému perku viditelné už z daleka.

Dnes čítá prosečský sbor na pětadvacet dospělých členů a asi dvacet dětí a v jejich čele stojí starosta sdružení Vladimír Belda. Do výjezdové jednotky je zařazeno sedmnáct mužů. Sbor dobrovolných hasičů a výjezdová jednotka totiž není jedno a to samé. Jednotka je zřizována městem a má speciálně připravené členy, kteří jsou mimo jiné i pojištěni proti případným újmám. V místní dobrovolné jednotce působí i pět odborníků zaměstnaných u profesionálních sborů. Sdružení je, jak již bylo uvedeno, zájmovou organizací.

Mylná by byla také představa, že zdejší hasiče svolává houkání sirény; v současnosti k tomu slouží modernější mobilní telefony. Houkačky totiž zanikly společně se zlikvidovanými továrnami. Výjezdové jednotce je svěřen prosečský rajon, když ale řádí větší oheň, pak mohou být povoláni i k sousedům. Pomáhají rovněž v blízkých Vratislavicích. V minulém roce zasahovali například při požáru domu u prosečského překladiště, největší loňskou akcí ale byla pomoc při likvidaci požáru v jablonecké firmě PAS. Letos mají za sebou už pět výjezdů, ten poslední absolvovali již s novou Tatrou.

Na novou tatrovku jsou hasiči z Proseče pyšní. Vždyť nahradila přes dvacet let starý trambus. Město za ní bude muset zaplatit 6,5 milionu korun. Kromě nové stříkačky zde mají ještě menší Avii s přenosným čerpadlem, která slouží pro přepravu mužstva a také dva přívěsy s čerpadly. Určitou raritou je přívěsná stříkačka vyrobená v roce 1953.

Popřejme závěrem prosečským hasičům, aby jim v nezbytných případech nová stříkačka dobře sloužila a v rozhodujících okamžicích pomohla ochránit majetek či životy lidí.

Otokar Simm

Fotogalerie

Tatra CAS 24

 

Tatra CAS 24

 

Tatra CAS 24

 

Tatra CAS 24

 
 
Vytvořeno 29.4.2005 8:59:59 | přečteno 3624x | Petr Vitvar