Nemocnice na kraji města - IX. část

Chirurgické oddělení

V dnešním putování po jablonecké nemocnici se podíváme na jedno z největších oddělení, na chirurgii. Primariát zde již devátým rokem zastává MUDr. Michael Vraný, mimo jiné člen výboru České chirurgické společnosti. Jablonecká nemocnice patří mezi špičková pracoviště, ke se provádějí laparoskopické operace. Chirurgické oddělení bylo první v republice, kde se touto metodou odoperovalo slepé střevo, tříselná kýla, odstranění ledviny i tlustého střeva. Jablonec je v této technice výukovým pracovištěm pro celou republiku, učit se k nám jezdí také lékaři ze zahraničí.

Součástí oddělení je několik ambulancí a odborných poraden. Kromě chirurgické ambulance a traumatologické poradny sem patří onkolo­gicko - chirurgická poradna, bariatrická (pro pa­cienty s velkou obezitou, indikovaných k chirurgické léčbě), cévní, mamologická (choroby prsu) a v neposlední řadě ambulance plastické a estetické chirurgie. V Jablonci se také provádějí operace štítné žlázy spočívající v odstranění jednoho nebo obou laloků. Chirurgické oddělení má dvě části lůžkového oddělení s šedesáti šesti lůžky a čtyřmi nadstandardními pokoji.

Laparoskopie

Jednotka intenzivní péčeTento termín označuje metodu, kterou je možno opticky vyšetřovat břišní dutinu a zároveň v ní provádět různé druhy operačních zákroků, při kterých bývalo dříve nutné provést řez. Tuto metodu lze použít v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak jinak, ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubní výkony, torakoskopie pro totéž v dutině hrudní apod.). Laparoskopickou metodou je na jabloneckém chirurgickém oddělení prováděno až 60 % všech nitrobřišních operací. Pokud to dovolí stav pacienta, je metoda využívána také u náhlých břišních příhod (např. akutní zánět slepého střeva). Laparoskopický přístroj, který vyjde s kompletním vybavením až na 1,5 mil. Kč, je k dispozici na pěti operačních sálech nemocnice včetně ortopedického.

Trápí vás obezita?

Obezita přináší svá rizika v psychickém i fyzickém zdraví. Podstatou chirurgické léčby je bandáž a bypass žaludku. Při bandáži žaludku se jeho část zaškrtí voperováním manžety, která obkrouží a stáhne žaludek. Nad bandáží zbude poměrně malá část žaludku. Manžeta je nafukovací a je opatřena hadičkou zakončenou malou komůrkou, která se voperuje do podkoží. V případě potřeby lze manžetu dofouknout, čili utáhnout, nebo naopak vyfouknout, tedy povolit a podle toho regulovat objem žaludku, který zůstal. Bypass žaludku spočívá v posunutí napojení tenkého střeva na žaludek, čímž se sníží vstřebávání živin. Chirurgická léčba obezity se doporučuje pacientům, jejichž BMI (index hmotnosti, tzv. Body Mass Index) je větší než 38.

Další informace

Vytvořeno 30.3.2005 14:23:40 | přečteno 4731x | Petr Vitvar
load