Jablonec n. N. a Ronse

se spolu přátelí již 25 let

Ronse - krypta, obrázek se otevře v novém okně

Dne 6. března t.r. oslavíme 25. výročí podepsání Dohody o spolupráci mezi oběma městy. Za Jablonec n.N. podepsal dohodu tehdejší předseda Městského národního výboru pan Oldřich Jonáš. Za Ronse jeho tehdejší starosta pan Robert Van Wingene.

Dne 29.9.2000 podepsali novodobou Smlouvu o vzájemné spolupráci mezi oběma městy za českou stranu pan starosta Jiří Čeřovský a za belgickou pan starosta Walter Kerckhove.

Ronse je město v severní částí Vlámských Arden (část Belgie), díky své poloze označováno za jejich „královnu“. Nachází se ve vzdálenosti 39 km od Gentu, 60 km od Bruselu a 100 km od Antverp.Je zasazeno do údolí toku řek Scheldy a Dendry a podobně jako Jablonec obklopeno zalesněnými vršky. Rozdíl je však v tom, že v okolí Ronse najdete jen mírně zvlněnou krajinu. Ta je však poseta malými usedlostmi a farmami a přímo vyzývá k projížďce na kole nebo k pěšímu výletu. Velkou a současně velmi příjemnou zajímavostí je množství malých soukromých pivovarů, u kterých můžete zastavit a nechat se občerstvit známým belgickým pivem. Oproti českému pivu je silnější, takže při výletě pozor. Příjemně ale osvěží a většina pivovarů též nabízí svým návštěvníkům prohlídku. Kdo nemá chuť na pivo, určitě neodolá vyhlášeným belgickým pralinkám (čokoládovým bonbonům). Pokud jste si až do teď mysleli, že čokoláda je prostě čokoláda a nic víc, právě v Ronse poznáte, že jste se mýlili.

Protože Ronse leží na jazykové hranici dvou národních kultur (Vlámové a Valoni), hovoří se zde vlámsky a francouzsky.Velmi dobře se tu ale všude domluvíte i anglicky. Žije zde cca 25.000 obyvatel a centrum mšsta působí velmi příjemně. Již čtvrtým rokem je starostou pan Luc Dupont. Mnozí obyvatelé tohoto malebného města se doslova zamilovalo do našeho kraje a proto pravidelně každoročně jezdí zase k nám. Nutno podotknout, že zdejší lidé působí dojmem, že si život umí užít. Nikam nespěchají, není na nich vidět stres, jsou stále dobře naladěni. Kdybychom se toto od nich uměli naučit, tak by to byl asi největší přínos pro nás všechny i celé naše město.

Ronse - textilní muzeum, obrázek se otevře v novém okněV praxi se naše společné partnerství naplňuje především v oblasti spolupráce samospráv, kdy dochází k výměně zkušeností a informací, a v oblasti spolupráce škol - studenti Obchodní akademie a studenti Maria Kollege se každým rokem setkávají v Jablonci n.N. Jako vždy a všude jsou i tato setkání výsledkem osobního nadšení jednotlivců, v tomto případě některých profesorů OA. Příležitostně přijíždějí do našeho města v rámci návštěvy ČR skupiny seniorů, pro které připravujeme jednodenní program. Máme v úmyslu využívat finanční zdroje mimo rozpočet města na výměnné pobyty kulturních, sportovních a sociálních subjektů při příležitostech různých slavností tak, jako to již několik let praktikujeme s naším nejbližším partnerským městem - Budyšínem.

Jablonec n.N. není jediným partnerským městem Ronse, má ještě tři další - Kleve z Německa, Sandwich z Anglie a M´Saken z Tuniska.

Pro ty z nás, kteří rádi objevují nové kraje, nutno poznamenat, že k nejzajímavějším pamětihodnostem města Ronse patří Krypta, která ve středověku sloužila k „léčení bláznovství“ především členů aristokratických kruhů. K tomu, aby byl někdo prohlášen svou rodinou za blázna stačilo, že třeba moc dlouho žil, anebo nechtěl poskytnout část svého majetku jiným členům rodu. Takového „podivína“ pak odvezli na léčení do Ronsé, kde ho ve studené kamenné kryptě léčili např. poléváním ledovou vodou, nucením k modlení před kamenným oltářem na kamenné podlaze a podobnými „účinnými“ praktikami. Takový pacient pak buď rychle „přišel k rozumu“ a pochopil, že by se měl o majetek rozdělit s ostatními členy rodiny (a pak si ho rodina zase vzala domů) nebo se doopravdy zbláznil. Za návštěvu určitě stojí také kostel Sv. Herma, Textilní muzeum, Muzeum folkloru a další pamětihodnosti.

Dana Kodytková a Milena Jelínková

Další informace

Vytvořeno 1.3.2005 9:27:26 | přečteno 2752x | Petr Vitvar