Poradna spotřebitele

Malá škola kvality textilu - VII. část

Ilustrační obrázek: skvrnaV lednovém vydání jste se dozvěděli, jakým způsobem se zbavit bílkovinných skvrn. Už víme, že při odstraňování skvrn neprofesionálním způsobem se nikdy nepoužívá horká tekutina nebo horká lázeň! Důležitým předpokladem odstranění skvrn je určení jejich původu. Pak teprve můžeme zvolit správný postup čištění. Tady je tedy pokračování.

Skvrny na bázi tuků a organických látek

Asfalt

odstranění skvrny svěříme čistírně, při individuálním čištění mohou vzniknout mapy z rozpouštěné nečistoty. Pokud přece jen chceme skvrnu odstranit sami, nejdříve oškrábeme vrstvu tupým nožem, pak čistíme rozpouštědly (čistič skvrn, benzin, perchloretylen) na savé podložce, do které je nečistota odváděna. Podložku často vyměňujeme.

Čokoláda, kakao

mechanicky odstraníme nános, zvlhčenou skvrnu potřeme saponátem, proklepeme a mírně vypíráme.

Lak na nehty

skvrnu vyčistíme odlakovačem nebo acetonem, pokud to snese látka. Je dobré zkusit nejprve stálost textilie.

Olej

odstranění skvrny svěříme čistírně. Je možné prát běžným způsobem pracím prostředkem s vysokou odmašťovací schopností nebo ho použít přímo na skvrnu. Mastnou skvrnu nežehlíme, ani jinak nezahříváme, mohla by se stát neodstranitelnou.

Krém na boty

skvrnu radši svěříme čistírně, při domácím čištění může vzniknout neodstranitelná skvrna. Při domácím odstraňování potřeme skvrnu saponátovým prostředkem, necháme působit, poté citlivě proklepeme do savé podložky, poté propláchneme, případně vypěníme a vypereme.

Parfém

skvrnu lépe svěřit čistírně. Je možné čistit lihem, skvrnu příp. dobělit kyselinou citronovou.

Tuk

skvrnu svěřit čistírně. V případě nutnosti skvrnu proklepáváme do savé podložky rozpouštědlem (líh, benzín, perchloretylén). Nezahřívat!

Vosk

vrstvu opatrně odstranit tupým nožem. Poté nejlépe potřít saponátem, nechat působit, poklepat a poté prát v mírně teplé vodě (40 - 50 °C). Skvrny od vosku nikdy neodstraňujeme žehlením přes savý podklad. Vysokou teplotou se vosk může do tkaniny zafixovat. Je-li vosk barevný, může dojít navíc k jejímu obarvení.

Vytvořeno 27.1.2005 14:13:34 | přečteno 3766x | Ing. Milena Havlová
load