Nemocnice na kraji města - VIII. část

Gynekologicko-porodnické oddělení

Oddělení gynekologicko-porodnické, obrázek se otevře v novém okněK novorozeneckému oddělení, o kterém jste se dočetli v lednovém vydání, patří gynekologicko - porodnické oddělení s 37 lůžky. Přestože muže v roli pacientů zde nepotkáte, vévodí oddělení pět gynekologů v čele s primářem MUDr. Bohumilem Svobodou. Ve službách se zde střídá sedm dalších externích lékařů i lékařek, devatenáct porodních asistentek a další zdravotní personál.

Na jednom patře se nachází tři porodní boxy, operační sál, vyšetřovna, pokoje pro pacienty s gynekologickými problémy, s rizikovým těhotenstvím a pro maminky po porodu. Ambulanci gynekologicko - porodnického oddělení s vlastním ultrazvukem najdeme v přízemí budovy. Od října loňského roku provozuje oddělení také gynekologickou ordinaci v Železném Brodě (tel.: 483 389 241).

Gynekologické operace

Většina gynekologických operací se dnes již provádí laparoskopicky, tím se zkracuje pobyt pacientky na minimum. Například při sterilizaci se jedná o zákrok s dvoudenním pobytem v nemocnici. Šetrnou metodou pro pacienta je spojení více operací při jedné narkóze (např. gynekolog s urologem, chirurgem nebo plastickým lékařem). Mezi jednodušší malé výkony patří také interrupce. S potěšením lze konstatovat, že jejich počet po roce 1989 klesl na více než čtvrtinu. Pokud není přerušení těhotenství nutné ze zdravotních důvodů, zaplatí pacientka za zákrok do osmého týdne těhotenství 1 700, - Kč, do dvanáctého týdne 2 200, - Kč. Mezi gynekologické zákroky se řadí také léčba a odstranění nádorů. Ne všechny jsou sice zhoubné, ale přesto nemá žena nic podceňovat a jednou do roka využít u svého gynekologa preventivních prohlídek. Ženy od 45 let mají také jednou za dva roky nárok na bezplatné mamografické vyšetření prsou.

Oddělení gynekologicko-porodnické, obrázek se otevře v novém okněLéčíte se s neplodností?

Novinka v Jablonci n. N.

V průběhu ledna letošního roku došlo k dohodě o spolupráci mezi Střediskem asistované reprodukce Pronatal v Praze. Ta umožní pacientkám nejen z Jablonce využít možnosti hormonální léčby a některých vyšetření potřebných k umělému oplodnění přímo v jablonecké nemocnici. Počet několika cest do Prahy se pro ženu i jejího partnera sníží na minimum. Tam bude nutné dojet pouze na odběr vajíček, spermatu a po 48 hodinách na přenos embryí do dělohy (tzv. embryotransfer). Také na ultrazvuk, který potvrdí těhotenství ženy, nebude nutná již daleká cesta do Prahy. Pro tuto novinku se v Pronatalu speciálně vyškolí jeden lékař a odstartována bude v blízké době. Bližší informace získáte na gynekologické ambulanci nemocnice (tel.: 483 345 508).

Reportáž připravila Petra Krajinová.

Vytvořeno 27.1.2005 14:34:44 | přečteno 3246x | Petr Vitvar
load