Silvestr 2004

Silvestrovské čtení.

Provolání, obrázek se otevře v novém okně

Město obnovuje již přes padesát let staré vyhlášky proti alkoholismu.

Vzhledem k tomu, že se blíží konec roku a s ním spojené oslavy Silvestra, rozhodlo se město vyhlásit boj proti opilství a pochybným zábavám. I když se pracovníci úřadu ve dne i v noci snaží přimět k opatřením jednotlivé provozovatele, zdá se, že se snaha mine účinkem. Proto město obnovilo starší již zavedené vyhlášky a nařízení proti opilcům a pokoutníkům. Zde vám předkládáme jejich originální znění. Věříme, že nezklamete!

Horští starostové proti venkovským barům

Starostové obcí na zvláštní schůzi se zabývali tímto povážlivým jevem: neboť četné vesnické hospody zařídily se jako velkoměstské bary. Vyrovnají se jim všemi špatnostmi a dámskou obsluhou, kterou obstarávají domácí pomocnice a různé dobrovolnice ctnostných slečen a paniček. Do těchto pověstných hostinců a zátiší se sjíždějí různí dobrodruhové - hýřilové - čundristé. Často zde utrácejí poslední korunu, která je doma potřebná na výživu rodiny. Připravují se veřejné schůze horských žen a slušných občanů, na kterých bude demonstrováno proti všem, kdož z nízké ziskuchtivosti dělají našim horám ostudu před širokou veřejností.

Z časopisu Týden horských okresů, cca rok 1948

Silvestrovské poučení

Jak udržeti organismus tělesný ve stavu zvýšené ochrany proti nemocem. Nejlepší sebeochranou jest svědomitá čistota a střídmá životospráva: čistý vzduch, správná výživa, otužování těla (mytím a tělocvikem) jsou nejlepšími pomocníky. Nestřídmost, nemírné pití lihovin, nezřízená životospráva, nedostatečná výživa, bydlení ve vlhkých, tmavých, nevětraných místnostech, seslabují organismus a činí jej velmi přístupným zárodkům nemocí epidemických.

První pomoc, obrázek se otevře v novém okně

Jak vidíte na obrázku vlevo, přistoupilo již město ke konkrétním opatřením. Pokud si nedáte na Silvestra pozor, a budete se jeviti příslušníkům veřejného pořádku jako opilí, budete tímto způsobem odnešeni do útulku pro opilce a pokoutníky.

Město a redakce děkují za zapůjčení historických materiálů Státnímu okresnímu archivu. v Jablonci nad Nisou.

Vytvořeno 23.12.2004 14:29:04 | přečteno 2626x | Petr Vitvar