Nemocnice na kraji města

VII. část - Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení, obrázek se otevře v novém okně
Po celou dobu pobytu v porodnici se maminkám a dětem věnují dětské sestry.

Kam jinam se v nemocnici mezi vánočními svátky a na Nový rok podívat než na novorozenecké oddělení. Ještě většina maminek si pamatuje dnes již tzv. „starou porodnici“ v Turnovské ulici, která byla do nových prostor přestěhována v květnu 2002. Pohromadě je dnes umístěno novorozenecké a gynekologicko-porodnické oddělení. Mnohem bližší spolupráce, než tomu mohlo býti dříve, je s dětským lůžkovým oddělením, s anesteziology (do staré porodnice dojížděli) a s ostatními lékařskými obory. Výhodou je také umístění porodních sálů a sálu pro císařské řezy hned vedle sebe. Pod vedením lékařky MUDr. Ivany Vrané se o miminka stará osm dětských sester.

Na oddělení jsou dvoulůžkové pokoje včetně sociálního zařízení a jeden pokoj je nadstandardní. Na tomto pokoji je možné ubytovat také tatínka či jiného člena rodiny spolu s maminkou i miminkem.

Baby friendly hospital

Nemocnice přátelská dětem

Novorozenecké oddělení, obrázek se otevře v novém okněNa pokojích je zaveden systém rooming-in, to znamená, že maminka i miminko jsou společně na jednom pokoji. V červnu 2004 získala jablonecká nemocnice ocenění „Baby friendly hospital“ (celosvětově rozšířená iniciativa). Pro jeho získání je třeba splnit „10 kroků k úspěšnému kojení“. V dovednostech kojení je třeba vyškolit veškerý zdravotnický personál oddělení, umožnit matkám začít kojit do půl hodiny po porodu, snažit se udržet tvorbu mléka i v případech, kdy nemohou být matky s miminkem pohromadě a podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu, jak tomu bývalo dříve). Další informace na www.kojeni.cz, kde také najdete seznam všech Baby friendly hospital.

Vyšetření novorozenců

Novorozenecké oddělení, obrázek se otevře v novém okně
V uplynulém roce přišlo na svět třináct dvojčat. Dvojčata Honzík (3 kg) a Filípek (2,5 kg).

V průběhu pobytu v porodnici jsou dětem provedena základní preventivní vyšetření: krevní skupiny, na metabolické vady a funkci štítné žlázy, očí (zda není přítomen vrozený zákal) a kyčlí. Pokud dojde ke zdravotním problémům u dítěte, je na oddělení připravena neonatologická jednotka. Je vybavená nejmodernějšími inkubátory a všemi dalšími potřebnými přístroji. Jeden inkubátor stál cca 0,5 mil. Kč.

Odběr pupečníkové krve

Předem si lze domluvit odběr pupečníkové krve. Služba je sice za úhradu, ale jablonecká porodnice nově zajišťuje, po souhlasu matky, odebrat pupečníkovou krev pro nekomerční účely do centrálního registru. Vzorek je nutné do 24 hodin od odběru odvézt do Prahy do banky. Náklady s touto činností spojené pojišťovny nehradí.

Prvnímu miminku, narozenému v novém roce, a jeho mamince přichází každoročně popřát starosta města. Přejeme všem nastávajícím maminkám, aby v naší pěkné porodnici byly spokojeny a aby odcházely domů s krásnými zážitky z příchodu nového človíčka na svět.

Reportáž připravila Petra Krajinová.

Vytvořeno 23.12.2004 13:24:26 | přečteno 2949x | Petr Vitvar
load