Jablonec - město bez bariér

Zdravotně postižení (nejen oni) a zimní období.

Ilustrační foto: Zimní uliceVšichni, kdo se pohybujeme v zimních měsících po městě pěšky, víme, že je daleko náročnější dostat se kam potřebujeme přes sněhové mantinely, nevyházené chodníky a kluzký povrch. O co horší je to pro naše spoluobčany, kteří se pohybují na vozíku, s pomocí holí nebo berlí, pro matky dětí na speciálních kočárcích i maminky s kočárky ostatními.

Neodklizený sníh z chodníků, případně upravený průchod na šíři lopaty nestačí, aby tito lidé projeli nebo prošli, potřebují chodník vyházený na šíři 1 metru. Tato podmínka však často není ze strany institucí a občanů dodržována. Zbývá tedy jet po vozovce mezi projíždějícími vozidly. Silnice je také zúžena nahrnutými mantinely sněhu, kličkování mezi vozidly je nebezpečné. Pokud chceme přejít z jedné strany na druhou, i když po vyznačeném přechodu pro chodce, často narazíme opět na sněhový mantinel, totéž platí v případě mnohých autobusových zastávek.

V případě nutnosti lze dvacetčtyři hodin denně volat na TSJ, dispečink ZÚ - 775 790 315, 483 369 926.

Odbor správy majetku MěÚ, Dopravní a silniční úřad projednal se zástupci Technických služeb města, aby v souladu se záměrem č. 39 materiálu „Jablonec nad Nisou - město bez bariér“ při výkonu zimní údržby pracovníci vyčistili i nástupy na přechody pro chodce.

Sněhová nadílka bývá v Jablonci štědrá, mnohdy sníh nestačíme vyhazovat, ale když už to na tom „svém“ chodníku děláme, zkusme proházet i vstup na něj, případně sjezd na ulici, moc si tím vzájemně pomůžeme.

odd. soc. služeb a zdrav.

Vytvořeno 23.12.2004 8:20:03 | přečteno 2412x | Petr Vitvar
load