Poradna spotřebitele

Malá škola kvality textilu - IV. část

V minulém čísle jste se dozvěděli podle čeho vybírat ložní prádlo, metrové textilie a další textilní výrobky. V našem seriálu dnes pokračujeme.

Výrobky pro děti do 3 let

Hygienické požadavky na výrobky pro děti do 3 let, dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví, se vztahují i na textilní výrobky, včetně textilních hraček. Musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předpokládaných podmínek používání byly zdravotně nezávadné, nemohly způsobit tělesné poškození a nedocházelo k přenosu jejich složek na kůži nebo sliznici. Nesmí obsahovat patogenní mikroorganizmy, smí obsahovat pouze pach, charakteristický pro daný materiál a musí být odolné proti slinám.

K výrobkům pro děti a k hračkám musí výrobce nebo dovozce přiložit prohlášení osvědčující, že splňují hygienické požadavky.

Zdravotní nezávadnost textilu

Textilní výrobky mohou obsahovat řadu zdraví škodlivých látek, jako např. zbytky pesticidů použitých při pěstování, těžké kovy, které ulpěly na vlákně při výrobě, plísně či toxické bakterie ze skladování. Proto je dobré před prvním oblečením výrobek vždy vyprat!

Jak ošetřovat textilní výrobky

Další informace

Informace o ošetřování textilních výrobků jsou zákazníkům předávány pomocí pěti tzv. „symbolů údržby“. Pro údržbu textilií v domácnosti je důležité znát zejména postupy při praní, žehlení a sušení v bubnové sušičce. Pokud jsou na výrobku uvedeny symboly pro bělení a chemické čištění, přenecháme tuto práci raději odborníkům.

Vanička - znázorňuje praní v domácnosti (ručně nebo v pračce), doporučená teplota je uvedena v stupních Celsia, u ručního praní, znázorněného ponořenou rukou, je doporučená teplota 40 °C. Podtržení vaničky udává mírnější zacházení.

Žehlička - je doplněná tečkami od jedné do tří, které určují nastavení teploty od 110 °C do 200 °C.

Bubnová sušička - čtvereček uvnitř s kolečkem a jednou či dvěma tečkami informuje o stanovení teploty sušení.

Je-li kterýkoli ze symbolů přeškrtnutý, znamená to, že tento postup se u výrobku použít nesmí! Možný je i slovní popis postupu, samozřejmě v českém jazyce.

Zásady ošetřování textilu

  • Šaty a obleky pravidelně střídáme, obleky nejpozději po týdenním nošení.
  • Před uložením do skříně z oděvů odstraníme prach vyklepáním a vykartáčováním. Časté odstraňování nečistot sníží fixování nečistot do tkaniny.
  • Oděvy a šatní skříně občas větráme, nejlépe za suchého počasí.
  • Oděvy, ve kterých jsme zmokli, vyrovnáme a usušíme při pokojové teplotě, zavěšené na ramínku odpovídajícího tvaru.
  • Oděvy dáváme včas do čistírny, protože příliš vysoký stupeň znečištění již nelze spolehlivě odstranit.
  • Většinu skvrn není vhodné čistit doma. Neodborným postupem se nečistota zafixuje do látky a pak ji nelze odstranit vůbec.
  • Vyžehlené oděvy věšíme do skříně až po několika hodinách, vychladlé a bez mikrotenových obalů.
  • Oděvy věšíme vždy na ramínka odpovídající velikosti se zapnutým alespoň jedním knoflíkem. Kapsy zbavíme objemných a těžkých předmětů.
  • Při uskladnění oděvů pamatujme na ochranu proti larvě mola šatního. Do šatníku můžeme pověsit propíchané sáčky s hřebíčkem a levandulí.

V příštím díle se dozvíte, jak odstranit nečistoty a jednotlivé druhy skvrn.

Ing. Milena Havlová
Živnostenský úřad

Vytvořeno 23.12.2004 9:11:54 | přečteno 2854x | Petr Vitvar
load