Malá škola kvality textilu - IV. část
V minulém čísle jste se dozvěděli podle čeho vybírat ložní prádlo, metrové textilie a další textilní výrobky. V našem seriálu dnes pokračujeme.
Hygienické požadavky na výrobky pro děti do 3 let, dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví, se vztahují i na textilní výrobky, včetně textilních hraček. Musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předpokládaných podmínek používání byly zdravotně nezávadné, nemohly způsobit tělesné poškození a nedocházelo k přenosu jejich složek na kůži nebo sliznici. Nesmí obsahovat patogenní mikroorganizmy, smí obsahovat pouze pach, charakteristický pro daný materiál a musí být odolné proti slinám.
K výrobkům pro děti a k hračkám musí výrobce nebo dovozce přiložit prohlášení osvědčující, že splňují hygienické požadavky.
Textilní výrobky mohou obsahovat řadu zdraví škodlivých látek, jako např. zbytky pesticidů použitých při pěstování, těžké kovy, které ulpěly na vlákně při výrobě, plísně či toxické bakterie ze skladování. Proto je dobré před prvním oblečením výrobek vždy vyprat!
Informace o ošetřování textilních výrobků jsou zákazníkům předávány pomocí pěti tzv. „symbolů údržby“. Pro údržbu textilií v domácnosti je důležité znát zejména postupy při praní, žehlení a sušení v bubnové sušičce. Pokud jsou na výrobku uvedeny symboly pro bělení a chemické čištění, přenecháme tuto práci raději odborníkům.
Vanička - znázorňuje praní v domácnosti (ručně nebo v pračce), doporučená teplota je uvedena v stupních Celsia, u ručního praní, znázorněného ponořenou rukou, je doporučená teplota 40 °C. Podtržení vaničky udává mírnější zacházení.
Žehlička - je doplněná tečkami od jedné do tří, které určují nastavení teploty od 110 °C do 200 °C.
Bubnová sušička - čtvereček uvnitř s kolečkem a jednou či dvěma tečkami informuje o stanovení teploty sušení.
Je-li kterýkoli ze symbolů přeškrtnutý, znamená to, že tento postup se u výrobku použít nesmí! Možný je i slovní popis postupu, samozřejmě v českém jazyce.
V příštím díle se dozvíte, jak odstranit nečistoty a jednotlivé druhy skvrn.
Ing. Milena Havlová
Živnostenský úřad