Nemocnice na kraji města

6. díl - Gastroenterologie

Foto: Gastroenterologické oddělení, obrázek se otevře v novém okněDnes se podíváme na oddělení gastroenterologie, které je ambulantní. Za dveřmi oddělení se nachází příjemné prostředí čekárny s recepcí, kde se dozvíte vše potřebné. Další dveře vedou na endoskopické vyšetřovny (gastroskopii a kolonoskopii), ultrazvukovou vyšetřovnu. Na oddělení se nachází také gastroenterologická poradna pro dospělé a děti. Odpočinková místnost se dvěma lůžky slouží pro pacienty, jež jsou po výkonech, u kterých byla použita slabá narkóza. V této podobě je oddělení, jehož primářem je MUDr. Vladimír Nosek, provozováno od května roku 2003.

Gastroenterologie se zabývá především vyšetřováním, léčbou a prevencí chorob trávicího ústrojí, jablonecké oddělení je výrazněji zaměřené na léčbu onemocnění slinivky břišní, žlučových cest, zánětů střev a na onemocnění konečníku. Rakovina tlustého střeva a konečníku je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním. Ve světě zaujímáme ve výskytu nezáviděnihodné první místo. Intenzivně se pracoviště věnuje rozvoji diagnostiky a léčby jaterních chorob.

Foto: Kolonoskopické vyšetření, obrázek se otevře v novém okněKoloproktologický program

Díky spolupráci široké části lékařského personálu z jabloneckého regionu i dalších vybraných nemocnic a klinických pracovišť se podařilo v naší nemocnici vytvořit koloproktologické centrum, které je schopné diagnostikovat a léčit široké spektrum onemocnění.

Endosonograf

Jablonecké pracoviště vlastní jako jedině v Libereckém kraji endosonograf, jež je jakýmsi drobným ultrazvukem, umístěným na konci hadičky, která se zavede pacientovi do žaludku či dvanáctníku.

Foto: Gastroenterologické oddělení, obrázek se otevře v novém okněKapslová endoskopie

Jednou z nově používaných a bezbolestných metod je použití tzv. kapslové endoskopie. Stačí polknout tabletu, která monitoruje celý zažívací trakt („kapsli není třeba vracet, jak se někteří pacienti při začátcích používání metody domnívali“). Přesto, že se jedná o nepříjemnou záležitost, nemusíte se žádného vyšetření na tomto oddělení bát. S lékářským personálem se lze předem dohodnout, zda bude výkon prováděn při plném vědomí, místním znecitlivění či při slabé narkóze. Důležitý je také citlivý lidský přístup a jak jsem při psaní této reportáže byla svědkem, je to pro personál samozřejmostí.

Další informace

  • recepce gastroenterologie: 483 345 540
  • číslo bankovního spojení pro sponzory: 35 - 121 30 451/0100 (variabilní symbol pro gastroenterologii č. 650)

Reportáž Petra Krajinová. Spolupráce Marcela Opočenská.

V příštím, již vánočním čísle, vás provedeme novorozeneckým a porodnickým oddělením.

Vytvořeno 26.10.2004 12:53:14 | přečteno 4755x | Petr Vitvar
load