Návštěva Václava Klause v Jablonci n. N.

Jablonec nad Nisou navštívil 23. září 2004 prezident republiky Václav Klaus. Oficiální návštěvy hlavy státu se tak Jablonec nad Nisou dočkal po 14 letech.

Odpoledne byl prezident hostem města a starosty Jiřího Čeřovského. Večer se pak o jeho program postaralo Muzeum skla a bižuterie. V rámci návštěvy zavítal do Bižuterie České Mincovny, debatoval se studenty v Městském divadle a setkal se i s jabloneckými zastupiteli a zástupci místních firem. V deštivém odpoledni pak spolu se starostou Jiřím Čeřovským a ředitelkou muzea Jaroslavou Slabou zahájil Jablonecké podzimní slavnosti.

Prezident republiky strávil v Jablonci nad Nisou více jak šest hodin, během kterých se setkal s desítkami lidí a prohlédl si několik míst. Václav Klaus sice byl v Jablonci nad Nisou již po několikáté, avšak poprvé jej zažil jako nejvyšší představitel státu. Při loučení dal najevo, že pro něj to byla návštěva rozhodně příjemná.

Bižuterie Česká Mincovna

Prezidentova první cesta vedla do Bižuterie České Mincovny, kde měl možnost vidět nejen výrobu českého oběživa, ale i jemnou práci při vzniku nových mincí a medailí.

Kliknutím obrázky zvětšíte
Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně
Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně Foto: Prezident V. Klaus v Bižuterii Česká Mincovna, obrázek se otevře v novém okně

Radnice

Václav Klaus pak v nabitém odpoledni dorazil na jabloneckou radnici, kde jej oficiálně přivítali zástupci města. Prezident se také podepsal do pamětní knihy významných hostů a převzal dary. Nechyběla ani diskuze se zastupiteli, podnikateli a krátké setkání s novináři.

Foto: Prezident Václav Klaus na radnici (23. 9. 2004), obrázek se otevře v novém okněFoto: prezident V. Klaus na radnici, obrázek se otevře v novém okněFoto: prezident V. Klaus na radnici, obrázek se otevře v novém okně

Městské divadlo

Jablonecké divadlo přivítalo prezidenta chlebem a solí. Svůj pozdrav také nacvičily děti z pěveckého sboru Vrabčáci, které prezidentovi ve foyer divadla zazpívaly renesanční skladbu s názvem „Tančit a skákat“. Nechybělo ani nezbytné focení a podpis prezidenta do pamětní knihy souboru. Ostatně fotografování a podepisování čekalo prezidenta téměř na každém kroku. I přes prezidentův náročný program se ale zájemci o podpis vždy setkali s ochotou a nikdo nebyl odmítnut.

Foto: Prezident V. Klaus v divadle, obrázek se otevře v novém okněFoto: Prezident V. Klaus v divadle, obrázek se otevře v novém okněFoto: Prezident V. Klaus v divadle, obrázek se otevře v novém okněFoto: Prezident V. Klaus v divadle, obrázek se otevře v novém okně

Mezitím však už na příchod prezidenta čekali studenti z jabloneckých středních škol, kteří se sešli v městském divadle. Debatu řídil starosta města Jiří Čeřovský, který vybíral dotazy z připravené ošatky nebo přímo z auditoria. Studenti se zajímali o různá témata, od otázek ekonomických až po názory prezidenta na drogy a na kauzu Jiřího Kajínka. Při svých odpovědích Václav Klaus využil i školní tabuli, která byla pro všechny případy připravena na pódiu a prezident s její pomocí vysvětloval studentům problém se schodkem státního rozpočtu.

Jablonecké podzimní slavnosti

Na rozdíl od loňského roku, kdy Jabloneckým Podzimním slavnostem přálo počasí, byl letošní sedmý ročník deštivý. Tento fakt však neubral na náladě a celkové atmosféře. I děti z mateřských škol si oblékly pláštěnky a nenechaly si ujít loutkové pohádky ani žonglovací představení na Mírovém náměstí, kde po celou dobu probíhal další doprovodný program. Letošní Jablonecké Podzimní slavnosti byly ve znamení tří významných událostí. Sté výročí oslavila secesní budova jabloneckého muzea, před 55. lety byla založena Obec baráčníků Mšeno a také uplynulo pět let od podepsání partnerské spolupráce s italským městem Marsciano.

Foto: Jablonecké podzimní slavnosti 2004, obrázek se otevře v novém okněFoto: Jablonecké podzimní slavnosti 2004, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 11.11.2004 10:55:13 | přečteno 3067x | Petr Vitvar