Poradna spotřebitele 16. díl

Malá škola kvality textilu - III. část

Jak vybírat ložní prádlo

Nejdůležitějším hlediskem je materiálové složení. Většinou se na trhu setkáváme s bavlnou nebo se směsí bavlny s viskózou či polyesterem. Viskóza dává směsi vyšší lesk, ale více se sráží. Směsi s polyesterem jsou pevnější, ale mají nižší savost a větší sklon ke žmolkovitosti. I při výběru ložního prádle je dobré řídit se symboly údržby a zvážit, jestli si prádlo budeme prát sami nebo ho svěříme profesionálům.

Jak vybírat metrové textilie

Při výběru metrového a bytového textilu si prohlédneme, zda tkanina nemá viditelné vady. Pokud by vada v tkanině byla, musí být v kraji označena provlečenou bílou nití nebo nálepkou. V případě nákupu takové tkaniny máte nárok na přidání 10 cm látky zdarma nebo snížení ceny o částku, rovnající se ceně 10 cm. Textilie může vykazovat i tzv. celokusové vady, tj. pruhovitost, zešikmení, rozdílnost vzoru apod. Takové zboží musí být zařazeno do nižší volby a musí být prodáváno za nižší cenu. Při nákupu je nutné počítat se srážlivostí. Srážlivost textilních výrobků v rozsahu do 2 % je jevem obvyklým, ale může se vyskytovat i vyšší. Po prodejci požadujme materiálové složení a symboly údržby.

Jak vybírat bytové textilní výrobky

I v případě nákupu těchto textilií by měl být zákazník vybaven informacemi o materiálovém složení a údržbě. Další cenné informace jsou - zda se textilie má prát nebo čistit, případně jak si počínat při vzniku skvrn, zda je tkanina vhodná k použití na snímatelný nebo nesnímatelný potah a také, do jaké skupiny namáhání patří:

  1. textilie pro příležitostné použití v domácnosti - na čalouněný nábytek, používaný jen občas
  2. textilie pro nenáročné použití v domácnosti (s méně hustou vazbou ) - pro nenáročné použití v obývacím pokoji
  3. textilie pro běžné použití v domácnosti - pro většinu čalounických výrobků
  4. textilie pro celodenní použití v domácnosti a běžné použití ve veřejných prostorách
  5. textilie pro náročné použití ve veřejných prostorách s vysokou intenzitou namáhání, příp. v dopravních prostředcích

Textilie z bavlny a vlny zpravidla nejsou vhodné pro stupeň namáhání 4 a 5.

Vytvořeno 1.10.2004 10:45:57 | přečteno 2519x | Ing. Milena Havlová
load