Město se musí postarat především o občany Jablonce

V Jablonci nad Nisou proběhne v říjnu referendum k otázce, zda budovat hospic v objektu v Bezručově ulici. Má jít o zařízení s minimálně pětadvaceti lůžky a přibližně čtyřiceti zaměstnanci, jak alespoň ukazují zkušenosti z jiných míst. Statistika ministerstva zdravotnictví však říká, že oblast se sto tisíci obyvateli potřebuje přibližně pět hospicových lůžek. Z toho plyne, že pokud by hospic vzniknul např. v Bezručově ulici jako samostatné lůžkové zařízení, byl by určen pro občany z celého Libereckého kraje, ale i dalších regionů jako jsou střední Čechy, Praha, atp.

Město Jablonec nad Nisou se však v prvé řadě musí postarat o občany Jablonce. Proto vítá a podporuje myšlenku jablonecké nemocnice, která chystá vyčlenit hospicová lůžka na některých svých odděleních. Ve spolupráci s hospicem v Litoměřicích připravuje zvlášť vyškolený tým lidí, který bude hospicovou péči zajišťovat přímo v nemocnici. Kromě toho budou moci lidé využít poradnu pro nemocné a jejich rodiny a dále i mobilní tým, který bude moci pacienta navštívit a pomoci u něj doma, u jeho blízkých. Nemocnice, která má v tomto podporu města Jablonce nad Nisou, dokáže tyto služby zajistit vlastními silami, velmi brzy a bez velkých nároků na peníze.

Vedení města totiž musí brát v úvahu nejen hospic samotný, ale kompletní sociální a zdravotní péči o občany Jablonce nad Nisou. Proto také každý rok platí desítky milionů korun na to, aby ve městě k vaší spokojenosti fungovaly Domy pro seniory, terénní pečovatelská služba, ubytovna pro rodiče a děti v krizové situaci, azylový dům Naděje a v neposlední řadě jablonecká nemocnice, která je již dva roky městskou nemocnicí a které město dává každoročně peníze na nákup nových přístrojů a další vybavení. Pro město je tedy hlavní starostí právě nemocnice, jež navíc nám, občanům Jablonce, nabízí kompletní péči - od pohotovosti a odborných ambulancí, přes hospitalizaci a lékařské zákroky až po péči následnou, včetně péče o umírající a nevyléčitelné. Město Jablonec sice chce i nadále služby v této oblasti rozšiřovat, ale rozpočet města se jen tak nenafoukne a musí zajistit i další oblasti chodu města a života každého z nás - školy, silnice, byty, bezpečnost v ulicích i možnost, kde trávit volný čas a odpočívat. Proto také velmi vítá plány nemocnice, která chce zajistit péči o umírající rychle a bez větších finančních nároků. Pokud by totiž město bylo nuceno dávat do oblasti sociální a zdravotní další peníze, například na stavbu a provoz velkého hospicového zařízení s minimálně 25 lůžky, určenými pro občany z celého libereckého regionu, chyběly by zákonitě jinde. Například právě v nemocnici, což ale rozhodně nikdo z vedení města dopustit nechce!

Na základě všech těchto uvedených důvodů město:

  • vítá myšlenku nemocnice, jak zajistit hospicovou péči pro jablonecké občany,
  • považuje, tak jako ředitel nemocnice, otázku v referendu za špatně položenou a
  • myslí si, že odpověď na ni problém nemocných a umírajících lidí neřeší.

jménem vedení města Jablonce nad Nisou
RNDr. Jiří Čeřovský,
starosta města

Vytvořeno 1.10.2004 10:33:32 | přečteno 2527x | RNDr. Jiří Čeřovský
load