Nemocnice na kraji města

Seriál o jablonecké nemocnici se v měsíčníku poprvé objevil v březnu letošního roku. Podívali jsme se na historii nemocnice, navštívili oddělení urologie, ORL (ušní, nosní, krční) a před prázdninami se zblízka seznámili s oddělením patologie. V suterénu nemocnice, kde jsou její prostory umístěny, dnes ještě zůstaneme a prohlédneme si oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny, neboli rehabilitace.

RehabilitaceNikdo nemusí chodit v pyžamu, ale cvičební úbor s sebou

Pokud jste někdy leželi na lůžkovém oddělení rehabilitace, umíte si pod těmito slovy představit, co máme na mysli. Rehabilitační oddělení v Jablonci n. N. bylo otevřeno v listopadu 1991 v dnes již bývalé porodnici v Turnovské ulici a mělo 15 lůžek. V hlavní budově nemocnice pracovali fyzioterapeuti, kteří zajišťovali péči na lůžkových odděleních interny a chirurgie.

Po dostavbě nové nemocnice bylo v červnu 1999 otevřeno kompletní rehabilitační oddělení s 19 lůžky a ambulantní částí se třemi ordinacemi, tělocvičnami, vodoléčbou, elektroléčbou, ultrazvukem, laserem a dalšími moderními prostředky.

Lůžkové oddělení je celoročně obsazeno pacienty s nejrůznějšími stavy po operacích kloubů, páteře, pacienty po úrazech či neurologických onemocněních (mozkové příhody apod.). O pacienty se starají vedle lékařů a zdravotních sester fyzioterapeuti, kteří zároveň zajišťují rehabilitační péči na lůžkových odděleních interny, chirurgie, ortopedie, gynekologie. Fyzioterapeuta můžete potkat i na dětském oddělení, kde různými cvičeními pomáhá malým pacientům s dýcháním, na novorozeneckém oddělení a také na ARO.

Vyšetření psychomotorického vývoje dítěte mezi 6. - 8. týdnem života, nově od září 2004

Vyšetření, které je založené na testování pohybových dovedností, mohou od září 2004 využít rodiče se svými novorozenci právě v ambulatní části oddělení rehabilitační a fyzikální medícíny (vždy v pondělí a ve čtvrtek). Testování tzv. „Vojtovou metodou“, které trvá cca 45 minut, je nezbytné pro včasné odhalení vývojových poruch hybnosti dítěte. Pro maminky, které své miminko porodili v jablonecké nemocnici, je vyšetření plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Před dovršením 6. - 8. týdne života se objednejte na tel.: 483 345 811

NemocniceVznikne v areálu nemocnice terénní park?

Dokud se můžeme bez problémů pohybovat, ani si leckdy neuvědomíme, jak může být někdy chůze či vstávání z postele náročná. V reálném životě musíme překonat spoustu růz­ných překážek a nástrah. Tedy nejen cvičení v tělocvičně, plavání v bazénu a další terapie jsou nezbytnými metodami pro návrat člověka do běžného života. Jablonecká nemocnice má vypracován projekt pro vznik venkovního rehabilitačního zařízení, terénního parku, tzv. „opičí dráhy“, jak ji nazývá pan primář oddělení MUDr. Jiří Šuk. Místo u lůžkové části rehabilitace, kde se dnes nachází trávník a betonové chodníky, by bylo upraveno jako park a zahrada se systémem procházkových stezek, chodníčků, schodišť, ramp, odpočinkových míst a zákoutí. Dá se říci, že by se jednalo o jakýsi rehabilitační „trenažér“ s různými nároky na pohyb pacientů. Navržená koncepce umožňuje vytvářet různě náročné pohybové trasy. Pro ostatní pacienty nemocnice, kteří nejsou právě v rehabilitační péči, by prostor sloužil jako odpočinková zahrada. Celkové náklady na realizaci tohoto projektu včetně výsadby nových stromů a keřů i instalace laviček činí bezmála 2 mil. Kč. Je záležitostí času, zda se na tento projekt dají finance dohromady, třeba i ze sponzorských darů.

Jablonecké rehabilitační oddělení je považováno v naší republice za jedno z nejlépe vybavených oddělení tohoto typu.

Studie venkovního rehabilitačního zařízení, obrázek se otevře v novém okně

Studie venkovního rehabilitačního zařízení (kliknutím obrázek zvětšíte)

Vytvořeno 6.9.2004 9:01:42 | přečteno 3445x
load