Jsme dostatečně připraveni na třetí věk? (4. část)

Myslete také na sebe

Dnes se podíváme na seniorský věk z jiné stránky. Každé životní období má své radosti a starosti. Jen si vzpomeňte, čím jsme se v dětství a v mládí trápili. Dnes nám to připadá malicherné, někdy i směšné, ale tenkrát to bylo pro nás důležité a strašně vážné. Stejně tak se i naše dnešní problémy mohou zdát jiné generaci malicherné, možná i hloupé, ale my je vnímáme jinak.

Hodné děti nás rády občas vyposlechnou, ale nemusíme jim vše vypravovat znovu a znovu. Ony nás také nezatěžují všemi svými problémy, které se zase mohou zdát malicherné nám. Nesnažme se jim proto neustále radit a poučovat je, to jsme dělali, když byli malí. Dnes už na to nemáme právo, ani dostatek přehledu o dnešním životě mladších generací a konečně také, proč se zbytečně zatěžovat jejich starostmi.

Právě proto, že vlastně žijeme poslední třetinu života, měli bychom se snažit zaměřovat se na veselejší stránky života. Vzpomeňme si, co jsme si to vlastně chtěli užít v době, kdy jsme pracovali, starali se o děti nebo o rodiče, budovali bydlení a honili se z jednoho do druhého. Námitka, že na to dnes nemáme peníze nebo síly platí velmi omezeně. Vždyť jsme vlastně chtěli mít pro sebe čas a ten si v seniorském věku můžeme dopřát více než dříve. Jenom si musíme rozmyslet, co s tím časem uděláme a někdy také překonat pohodlnost.

Také v naší zemi vžitý přístup, že každé, i sebemenší vydání za služby, které by nám mohly usnadnit a zpříjemnit život je škoda peněz, není vždy na místě. Důchody v naší zemi sice nejsou velké, ale ruku na srdce nešetříme náhodou na sobě, abychom mohli pomoci dětem a vnoučatům? Posezení u kávy v cukrárně s přáteli nebo menší výlet přece není každý den. Velký úklid objednaný u pečovatelské nebo úklidové služby stačí i dvakrát ročně a ještě se vyhneme případnému úrazu.

Často argumentujeme tím, že nám to udělají děti. Uvědomujeme si ale, že naší dceři je už dávno přes padesát chodí do zaměstnání, hlídá vnoučata, a má zdravotní problémy a stejné záležitosti jako se svými rodiči řeší i s rodiči manžela? Není příjemnější, když nás děti navštíví a mohou si s námi popovídat a v klidu posedět, než ve spěchu mýt okna a převlékat postele? Hodné děti jistě na peníze od nás nečekají a my si za ně můžeme zpříjemnit život. Pomáhat dětem sice také můžeme, ale jen je-li to nutné.

Naučme se žít vlastním životem, s vlastními přáteli a zájmy, do nichž děti a vnoučata patří, ale nemusí být jediným zájmem dnešních seniorů. Uvidíte, že se tak podstatně rozšíří i okruh témat, o kterých si se svými dětmi budete moci povídat.

odd. soc. služeb a zdravotnictví MěÚ

Vytvořeno 16.6.2004 17:29:17 | přečteno 2386x | Petr Vitvar
load